Серцева аритмія — це нерегулярне серцебиття. Проблеми серцевого ритму (серцеві аритмії) виникають, коли електричні сигнали, які координують биття серця, не працюють належним чином. Неправильна сигналізація призводить до того, що серце б’ється занадто швидко (тахікардія), занадто повільно (брадікардія) або нерівномірно.
Серцеві аритмії можуть відчуватися як тріпотіння або прискорене серцебиття і можуть бути нешкідливими. Однак серцеві аритмії можуть викликати неприємні — іноді навіть небезпечні для життя — ознаки та симптоми.
Іноді це нормально для людини мати швидкий або повільний пульс. Наприклад, частота серцевих скорочень може збільшуватися під час фізичних навантажень або сповільнюватися під час сну.
Лікування серцевої аритмії може включати медикаменти, імплантовані пристрої або хірургічне втручання для контролю або усунення швидкого, повільного або нерегулярного серцебиття. Здоровий для серця спосіб життя може допомогти запобігти пошкодженню серця, яке може викликати певні серцеві аритмії.
Типи
Загалом аритмії серця групуються за швидкістю серцевого ритму. Наприклад:
Тахікардія – це прискорене серцебиття. Частота серцевих скорочень у спокої перевищує 100 ударів на хвилину.
Брадикардія — це повільне серцебиття. Частота серцевих скорочень у спокої менше 60 ударів на хвилину.
Прискорене серцебиття (тахікардія)
До видів тахікардії відносяться:
-
-
- Фібриляція передсердь. Хаотичні серцеві сигнали викликають прискорене, некоординоване серцебиття. Захворювання може бути тимчасовим, деякі епізоди фіброзного синдрому можуть не припинитися без лікування. Фібриляція передсердь пов’язана із серйозними ускладненнями, такими як інсульт.
- Тріпотіння передсердь. Тріпотіння передсердь схоже на фібриляцію передсердь , але серцебиття більш організоване. Тріпотіння передсердь також пов’язане з інсультом.
- Надшлуночкова тахікардія. Надшлуночкова тахікардія — це широкий термін, який включає аритмії, що починаються над нижніми відділами серця (шлуночками). Суправентрикулярна тахікардія викликає епізоди сильного серцебиття, які починаються і закінчуються раптово.
- Фібриляція шлуночків. Цей тип аритмії виникає, коли швидкі, хаотичні електричні сигнали змушують нижні камери серця (шлуночки) тремтіти замість скоординованого контакту, який перекачує кров до решти тіла. Ця серйозна проблема може призвести до смерті, якщо нормальний серцевий ритм не відновиться протягом декількох хвилин. Більшість людей із фібриляцією шлуночків мають основне захворювання серця або перенесли серйозну травму.
- Шлуночкова тахікардія. Це швидкий регулярний пульс починається з неправильних електричних сигналів у нижніх камерах серця (шлуночках). Прискорене серцебиття не дозволяє шлуночкам нормально наповнюватися кров’ю. В результаті серце не може перекачувати достатню кількість крові в організм. Шлуночкова тахікардія може не викликати серйозних проблем у людей зі здоровим серцем. У людей із захворюваннями серця шлуночкова тахікардія може потребувати невідкладної медичної допомоги.
-
Повільне серцебиття (брадікардія)
Хоча частота серцевих скорочень нижче 60 ударів на хвилину в спокої вважається брадікардією, низька частота серцевих скорочень у стані спокою не завжди свідчить про проблему. Якщо ви фізично здорові, ваше серце все ще може перекачувати достатню кількість крові до тіла з менш ніж 60 ударами на хвилину в спокої.
Якщо у вас уповільнений пульс і серце недостатньо перекачує кров, у вас може бути брадикардія. Типи брадикардії включають:
-
-
- Синдром слабкості синусового вузла. Синусовий вузол відповідає за встановлення ритму серця. Якщо він не працює належним чином, частота серцевих скорочень може змінюватися між занадто повільним (брадикардія) і занадто швидким (тахікардія). Синдром слабкості синусового вузла може бути спричинений рубцями біля синусового вузла, які сповільнюють, порушують або блокують проходження імпульсів. Синдром слабкості синусового вузла найчастіше зустрічається у літніх людей.
Блок провідності. Блокування електричних шляхів серця може призвести до уповільнення або припинення сигналів, які викликають серцебиття. Деякі блокади можуть не спричиняти жодних ознак або симптомів, а інші можуть спричиняти пропуск серцевих скорочень або брадікардію.
- Синдром слабкості синусового вузла. Синусовий вузол відповідає за встановлення ритму серця. Якщо він не працює належним чином, частота серцевих скорочень може змінюватися між занадто повільним (брадикардія) і занадто швидким (тахікардія). Синдром слабкості синусового вузла може бути спричинений рубцями біля синусового вузла, які сповільнюють, порушують або блокують проходження імпульсів. Синдром слабкості синусового вузла найчастіше зустрічається у літніх людей.
-
Передчасне серцебиття
Передчасне серцебиття – це додаткові удари, які відбуваються по черзі, іноді за шаблонами, які чергуються з нормальним серцебиттям. Додаткові удари можуть надходити з верхньої камери серця (передчасні скорочення передсердь) або нижньої камери (передчасні скорочення шлуночків).
Передчасне серцебиття може здаватися так, ніби ваше серце пропустило удар. Ці додаткові удари, як правило, не викликають занепокоєння, і вони рідко означають, що у вас є більш серйозний стан. Тим не менш, передчасне серцебиття може викликати більш тривалу аритмію, особливо у людей із захворюваннями серця. Іноді дуже часта передчасна екстрасистолія, яка триває кілька років, може призвести до слабкості серця.
Передчасне серцебиття може виникати під час відпочинку. Іноді передчасне серцебиття викликане стресом, інтенсивними фізичними вправами або стимуляторами, такими як кофеїн або нікотин.
Симптоми
Серцеві аритмії можуть не викликати жодних ознак чи симптомів. Лікар може помітити нерегулярне серцебиття під час огляду, при інших захворюваннях.
Загалом ознаки та симптоми аритмії можуть включати:
-
-
- Тріпотіння в грудях.
- Прискорене серцебиття (тахікардія).
- Повільне серцебиття (брадікардія).
- Біль у грудях.
- Задишку.
-
Інші симптоми можуть включати:
-
-
- Тривогу.
- Втому.
- Запаморочення.
- Пітливість.
- Непритомність (синкопе) або близький до непритомності стан.
-
Коли звернутися до лікаря
Якщо ви відчуваєте, що ваше серце б’ється надто швидко чи надто повільно, або воно переривається, запишіться на прийом до лікаря. Негайно зверніться за медичною допомогою, якщо у вас задишка, слабкість, запаморочення, непритомність або близькість до непритомності, біль або дискомфорт у грудях.
Тип аритмії, який називається фібриляцією шлуночків, може спричинити різке падіння артеріального тиску. Колапс може статися протягом декількох секунд, і незабаром дихання та пульс людини зупиняться. Якщо це сталося, зателефонуйте за номером 103.
Причини
Щоб зрозуміти причину серцевих аритмій, може бути корисно знати, як зазвичай працює серце.
Як б’ється серце?
Серце складається з чотирьох камер — двох верхніх (передсердь) і двох нижніх (шлуночків).
Ритм серця зазвичай контролюється природним водієм ритму (синусовим вузлом) у правій верхній камері (передсерді). Синусовий вузол посилає електричні сигнали, які зазвичай починають кожне серцебиття. Ці електричні сигнали переміщуються через передсердя, змушуючи м’язи серця стискатися (скорочуватися) і перекачувати кров у шлуночки.
Далі сигнали надходять до кластера клітин, який називається AV – вузлом, де вони сповільнюються. Ця невелика затримка дозволяє шлуночкам наповнитися кров’ю. Коли електричні сигнали досягають шлуночків, камери стискаються і перекачують кров до легень або до решти тіла.
У здоровому серці цей процес серцевих сигналів зазвичай проходить плавно, в результаті чого нормальна частота серцевих скорочень у стані спокою становить від 60 до 100 ударів на хвилину.
Речі, які можуть спричинити нерегулярне серцебиття (аритмію), включають:
-
-
- Поточний серцевий напад або рубці від попереднього серцевого нападу.
- Заблоковані артерії серця (ішемічна хвороба серця).
- Зміни в структурі серця, наприклад від кардіоміопатії.
- Цукровий діабет.
- Високий кров’яний тиск.
- Зараження COVID-19.
- Гіперфункція щитовидної залози (гіпертиріоз).
- Апное сну.
- Недостатньо активна щитовидна залоза (гіпотиріоз).
- Певні ліки, в тому числі ліки від застуди та алергії, куплені без рецепта.
- Зловживання алкоголем, чи кофеїновмісними напоями.
- Зловживання наркотиками.
- Спадковість.
- Паління.
- Стрес або хвилювання.
-
Фактори ризику
Речі, які можуть збільшити ризик серцевих аритмій, включають:
-
-
- Ішемічна хвороба серця, інші серцеві проблеми та попередні операції на серці. Звуження серцевих артерій, серцевий напад, аномальні серцеві клапани, попередня операція на серці, серцева недостатність, кардіоміопатія та інші пошкодження серця є факторами ризику для майже будь-якого виду аритмії.
- Високий кров’яний тиск. Цей стан підвищує ризик розвитку ішемічної хвороби серця. Це також може призвести до того, що стінки лівої нижньої камери серця (лівого шлуночка) стануть жорсткими та товстими, що може змінити спосіб проходження електричних сигналів через серце.
- Вроджена вада серця. Народження з вадами серця може вплинути на серцевий ритм.
- Захворювання щитовидної залози. Надмірна або недостатня робота щитовидної залози може підвищити ризик нерегулярного серцебиття.
- Обструктивне апное сну. Цей стан викликає паузи в диханні під час сну. Це може призвести до повільного серцебиття (брадикардії) і нерегулярного серцебиття, включаючи фібриляцію передсердь.
- Електролітний дисбаланс. Речовини в крові, які називаються електролітами, такі як калій, натрій, кальцій і магній, допомагають запускати та посилати електричні імпульси в серце. Дисбаланс електролітів — наприклад, якщо вони занадто низькі або занадто високі — може перешкоджати серцевому сигналу та призводити до нерегулярного серцебиття.
- Деякі ліки та добавки. Деякі ліки, що відпускаються за рецептом, і деякі ліки від кашлю та застуди, придбані без рецепта, можуть викликати аритмію.
- Надмірне вживання алкоголю. Надмірне вживання алкоголю може вплинути на електричні імпульси у вашому серці та збільшити ймовірність розвитку фібриляції передсердь.
- Вживання кофеїну, нікотину або наркотиків. Кофеїн, нікотин та інші стимулятори можуть викликати прискорене серцебиття та призвести до розвитку більш серйозних аритмій. Наркотики, такі як амфетаміни та кокаїн, можуть сильно вплинути на серце і спричинити виникнення багатьох типів аритмій або раптову смерть через фібриляцію шлуночків.
-
Ускладнення
Ускладнення залежать від типу аритмії. Загалом, ускладнення серцевої аритмії можуть включати інсульт, раптову смерть і серцеву недостатність.
Серцеві аритмії пов’язані з підвищеним ризиком утворення тромбів. Якщо тромб вирвався, він може потрапити від серця до мозку, викликаючи інсульт. Розріджувачі крові можуть знизити ризик інсульту, пов’язаного з фібриляцією передсердь та іншими аритміями. Ваш лікар визначить, чи підходить вам препарат для розрідження крові.
Якщо аритмія викликає симптоми серцевої недостатності, методи контролю серцевого ритму можуть покращити роботу серця.
Профілактика
Зміна способу життя для зниження ризику серцевих захворювань може допомогти запобігти серцеві аритмії. Здоровий для серця спосіб життя включає:
-
-
- Дотримання здорової для серця дієти.
- Помірну фізичну активність.
- Підтримання здорової ваги.
- Відсутність шкідливих звичок.
- Обмеження або уникнення кофеїну та алкоголю.
- Зменшення стресу, оскільки інтенсивний стрес і гнів можуть спричинити проблеми з серцевим ритмом.
- Використовуйте ліки відповідно до інструкцій і повідомляйте своєму лікарю про всі ліки, які ви приймаєте, включно з тими, що купуються без рецепта.
-
Діагностика
Щоб діагностувати серцеву аритмію, лікар зазвичай проводить фізичний огляд і задає питання про вашу історію хвороби та симптоми. Можуть бути проведені дослідження, щоб підтвердити нерегулярне серцебиття та виявити умови, які можуть спричинити аритмії, наприклад захворювання серця або щитовидної залози.
Дослідження для діагностики серцевих аритмій можуть включати:
-
-
- Електрокардіограму (ЕКГ). Під час ЕКГ датчики (електроди), які можуть виявляти електричну активність серця, прикріплюються до грудей, а іноді й до рук або ніг. ЕКГ вимірює час і тривалість кожної електричної фази серцебиття.
- Холтерівський монітор. Цей портативний ЕКГ -пристрій можна носити протягом дня або більше, щоб реєструвати роботу вашого серця під час виконання рутинних справ.
- Реєстратор подій. Цей переносний пристрій ЕКГ використовується для виявлення спорадичних аритмій. Ви натискаєте кнопку, коли виникають симптоми. Реєстратор подій можна носити протягом більш тривалого періоду часу (до 30 днів або до появи аритмії або типових симптомів).
- Ехокардіограму. У цьому неінвазивному дослідженні ручний пристрій (датчик), розміщений на грудній клітці, використовує звукові хвилі для створення зображень розміру, структури та руху серця.
- Імплантований петлевий рекордер. Якщо симптоми дуже рідкісні, реєстратор подій можна імплантувати під шкіру в області грудей, щоб постійно записувати електричну активність серця та виявляти нерегулярні серцеві ритми.
-
Якщо ваш лікар не виявить аритмію під час цих досліджень, він або вона може спробувати викликати аритмію за допомогою інших досліджень, які можуть включати:
-
-
- Стрес-тест. Деякі аритмії викликаються або посилюються фізичними вправами. Під час стрес-тесту відстежується серцева діяльність під час їзди на велотренажері або ходьби на біговій доріжці. Якщо у вас виникають труднощі з фізичними вправами, можна дати препарат для стимуляції серця схожим на фізичні вправи.
- Перевірка нахилу столу. Лікар може порекомендувати це дослідження, якщо у вас були напади непритомності. Ваш пульс і артеріальний тиск відстежуються, коли ви лежите на столі. Потім стіл нахиляють так, ніби ви встаєте. Лікар спостерігає, як ваше серце та нервова система, яка ним керує, реагують на зміну кута.
- Електрофізіологічне тестування та картування. Під час цього тесту, який також називають дослідженням EP, лікар проводить тонкі гнучкі трубки (катетери) з електродами через кровоносні судини до різних ділянок серця. Після встановлення електроди можуть відображати поширення електричних імпульсів через серце.
-
Іноді кардіолог використовує електроди, щоб стимулювати серцебиття з такою частотою, яка може спровокувати або зупинити аритмію. Це допомагає лікарю визначити локалізацію аритмії, її можливі причини та найкращі варіанти лікування. Цей тест також можна зробити, щоб визначити, чи є у людини з певними захворюваннями ризик розвитку аритмії серця.
Лікування
Лікування серцевих аритмій залежить від того, чи є у вас швидке серцебиття (тахікардія) чи повільне серцебиття (брадікардія). Деякі серцеві аритмії не потребують лікування. Ваш лікар може порекомендувати регулярні огляди для моніторингу вашого стану.
Лікування серцевої аритмії зазвичай потрібне лише в тому випадку, якщо нерегулярне серцебиття викликає значні симптоми або якщо цей стан створює ризик більш серйозних проблем із серцем. Лікування серцевих аритмій може включати медикаменти, терапію, наприклад вагусні маневри, кардіоверсію, процедури катетера або операції на серці.
Ліки
Ліки, які використовуються для лікування аритмії серця, залежать від типу аритмії та можливих ускладнень.
Наприклад, більшості людей з тахікардією часто призначають препарати для контролю частоти серцевих скорочень і відновлення нормального серцевого ритму.
Якщо у вас фібриляція передсердь, можуть бути призначені препарати для розрідження крові, щоб запобігти утворенню тромбів. Дуже важливо приймати ліки точно за призначенням лікаря, щоб знизити ризик ускладнень.
Терапія
Терапія для лікування серцевих аритмій включає вагусні маневри та кардіоверсію для усунення нерегулярного серцебиття.
Вагальні маневри. Якщо у вас дуже прискорене серцебиття через суправентрикулярну тахікардію, лікар може порекомендувати цю терапію. Блукаючі маневри впливають на нервову систему, яка контролює ваше серцебиття (блукаючий нерв), часто спричиняючи сповільнення серцевого ритму. Наприклад, ви можете зупинити аритмію, затримавши дихання і напружившись, зануривши обличчя в крижану воду або покашлявши. Вагальні маневри не працюють для всіх типів аритмій.
Кардіоверсія. Цей метод відновлення серцевого ритму можна проводити за допомогою ліків або як процедуру. Ваш лікар може порекомендувати це лікування, якщо у вас є певний тип аритмії, наприклад фібриляція передсердь.
Під час процедури кардіоверсії ваше серце подається струмом через електроди або пластирі на грудях. Струм впливає на електричні імпульси у вашому серці та може відновити нормальний ритм.
Хірургія або інші процедури
Катетерна абляція серця
Кардіостимулятори, дефібрилятори
Лікування серцевих аритмій також може включати процедури з катетером або операцію з імплантації серцевого (серцевого) пристрою. Деякі аритмії можуть потребувати операції на відкритому серці.
Типи процедур і операцій, які використовуються для лікування серцевих аритмій, включають:
-
-
- Катетерна абляція. Під час цієї процедури лікар проводить один або кілька катетерів через кровоносні судини до серця. Електроди на кінчиках катетерів використовують тепло або холод, щоб створити крихітні рубці у вашому серці, щоб блокувати аномальні електричні сигнали та відновлювати нормальне серцебиття.
- Кардіостимулятор. Якщо повільне серцебиття (брадікардія) не має причини, яку можна виправити, лікарі часто лікують його за допомогою кардіостимулятора, оскільки немає ліків, які могли б надійно прискорити роботу серця.
Кардіостимулятор – це невеликий пристрій, який зазвичай імплантують біля ключиці. Один або кілька проводів із наконечниками електродів проходять від кардіостимулятора через кровоносні судини до внутрішньої частини серця. Якщо частота серцевих скорочень занадто повільна або якщо вона сповільнюється, кардіостимулятор надсилає електричні імпульси, які стимулюють серце битися зі стабільною частотою. - Імплантований кардіовертер-дефібрилятор (ІКД). Ваш лікар може порекомендувати цей пристрій, якщо у вас високий ризик розвитку небезпечно швидкого або нерегулярного серцебиття в нижніх відділах серця (шлуночкова тахікардія або фібриляція шлуночків). Якщо у вас була раптова зупинка серця або у вас є певні захворювання серця, які підвищують ризик раптової зупинки серця, ваш лікар також може порекомендувати ІКД .
ІКД — це блок із живленням від батареї, який імплантується під шкіру біля ключиці — подібно до кардіостимулятора . Один або кілька дротів із наконечником електрода від ICD проходять через вени до серця. ICD постійно контролює ваш серцевий ритм .
Якщо ICD виявляє аномальний серцевий ритм, він надсилає низько- або високоенергетичні удари, щоб повернути серце до нормального ритму. ICD не запобігає виникненню нерегулярного серцевого ритму, але лікує його, якщо він виникає . - Процедура лабіринту. Під час процедури лабіринту хірург робить серію надрізів у тканині серця у верхній половині вашого серця (передсердя), щоб створити малюнок (або лабіринт) рубцевої тканини. Оскільки рубцева тканина не проводить електрику, вона перешкоджає блукаючим електричним імпульсам, які викликають деякі типи аритмій.
Процедура лабіринту зазвичай призначена для людей, симптоми захворювання яких не зникають за допомогою інших методів лікування або яким роблять операцію на відкритому серці з інших причин. - Коронарне шунтування. Якщо на додаток до серцевої аритмії у вас є важка ішемічна хвороба серця, лікар може виконати операцію коронарного шунтування. Ця процедура може покращити приплив крові до вашого серця.
-
Спосіб життя та домашні засоби
Якщо у вас є хвороби серця, ваш лікар, швидше за все, порекомендує змінити спосіб життя, щоб зберегти ваше серце якомога здоровішим.
Приклади здорових для серця змін способу життя:
-
-
- Правильне харчування. Дотримуйтеся здорової дієти з низьким вмістом солі та твердих жирів і багатою фруктами, овочами та цільнозерновими продуктами.
- Регулярні фізичні навантаження. Прагніть займатися принаймні 30 хвилин у більшість днів.
- Киньте палити. Якщо ви не можете кинути палити самостійно, поговоріть зі своїм лікарем про стратегії чи програми, які допоможуть вам позбутися звички палити.
- Підтримання оптимального рівня маси тіла. Надмірна вага підвищує ризик розвитку серцевих захворювань.
- Контроль артеріального тиску і рівня холестерину. Змініть спосіб життя та приймайте призначені ліки для контролю високого кров’яного тиску або високого рівня холестерину.
- Помірне вживання алкоголю. Якщо ви вирішили вживати алкоголь, робіть це помірковано.
- Дотримання рекомендацій лікаря. Приймайте ліки згідно з призначенням і регулярно проходьте консультації з лікарем. Повідомте лікаря, якщо ваші симптоми погіршуються.
-
Альтернативна медицина
Управління стресом є важливим кроком у підтримці здоров’я серця. Методи зняття стресу також можуть допомогти запобігти або зменшити серцеві аритмії. Деякі способи зменшення стресу включають:
-
-
- Йогу.
- Медитацію.
- Техніки релаксації.
- Акупунктуру.
-
Наші лікарі
Клєшанцова Анастасія Володимирівна
Сімейний лікар, спеціаліст із УЗД
Це може вас зацікавити
1. УЗД серця
2. Кардіологія
3. Біль у серці