Секс 👩❤️💋👨 — одна із постійних і важливих потреб людини. Як він змінився в умовах війни? Ми попросили прокоментувати ситуацію нашого лікаря-сексопатолога Сергія Мостового.
Життя плине по-іншому. Ми в новій реальності. І в цій реальності відбуваються свої життєві події. Задовольняються нові потреби. Але залишаються ті базові та життєво необхідні, які не змінить ніщо. Хоча в нинішній ситуації ми інколи не розуміємо, як їх задовольнити.
Базові потреби — це їжа, сон, тепло, безпека та секс. Так-так, і він також. Зрозуміло, що коли небезпека, — єдине, до чого прагнуть тіло і душа, — це безпека, вижити. Тим паче, наше тіло побудоване розумно, і під час стресу за допомогою ендокринної системи спрацьовує гормон стресу — кортизол, який пригнічує статеві гормони. Основною функцією організму стає «захист» або «втеча», вони направленні на збереження життя людини, а не на зародження нового. Цей процес відбувається і у чоловіків, і у жінок.
Тож ми попросили сексопатолога пояснити, чому саме так на сексуальне життя впливає війна і що робити, аби ці зміни не принесли ще більшого стресу?
Сергій Мостовий каже, що по закінченню небезпеки жінки та чоловіки можуть по-різному реагувати на задоволення сексуальної потреби. Для чоловічої психіки потрібна розрядка, а у жінок, навпаки, може бути відсутність сексуального бажання або знижена в цьому потреба. До кожного потрібно віднестися з розумінням і по можливості знайти компроміс. Тим паче, що в сучасному світі нам доступні методи безпечно задовольняти свої сексуальні потреби, як фізіологічно, так і психологічно.
Якщо ви знаходитеся в безпечних умовах (наскільки це можливо в сьогоденні), позитивно вплинуть на ваше сексуальне життя наступні чинники:
- сон;
- фізична активність (допомагає виробляти статеві гормони);
- розслаблюючі процедури (ванна, масаж, самомасаж, інше);
- повсякденні справи (допомагають стабілізувати психологічний стан, який напряму впливає на сексуальне бажання).
По можливості робіть прості приємні речі один для одного, надайте перевагу наразі ранковому сексу, уникайте передозування новинами (рекомендація не тільки для статевого життя, а для здоров’я в цілому).
Крім того, варто зазначити, що секс під час сильного стресу (бойових дій, війни) може змінитися та бути проблематичним, що може призвести до небажання одного з партнерів або обох. Можуть бути наявні сексуальні дисфункції (не варто хвилюватися, після зникнення загрози життю все нормалізується, якщо, звісно, вони не викликані захворюваннями чи іншими причинами), змінений кровообіг та інші фізіологічні зміни. Дуже часто під час війни жінки не вагітніють, саме з причини постійного стресу, хоча й мають статеве життя.
❗️Отже, невеличкий підсумок: наш організм дуже розумний — прислухайтесь до нього та не ігноруйте; базові природні потреби — це нормально, не потрібно їх боятися чи соромитися (уникати); секс під час війни — є, хоча й відрізняється від того, що було раніше; сексуальні проблеми, які виникли під час війни, зникнуть або вирішаться, коли організм буде себе почувати в безпеці❗️
📌Пам’ятайте, що на сьогоднішній день всі проблематичні моменти можна вирішити з лікарем та психологом.