Вересень приніс не лише прохолодні ранки, а й різноманіття грибів, котрі ваша дитина легко може вхопити під час прогулянки.
Дуже часто батьки звертаються до педіатра з питанням: “А чи можна дітям гриби?”
Так, можна….але ви маєте розуміти, що перетравити гриб досить складно навіть дорослому, а малеча й зовсім того не може до певного віку. Клітковина хітин, що входить до складу, майже не перетравлюється у шлунково-кишковому тракті, тому гриби вважають «важкою» їжею. Хтось радить почекати до 2-х років, хтось до 6-7 років, а подекуди і аж до підліткового віку. Висновок робимо один – не варто з грибами поспішати, але й виколупувати їх з піци(якщо ваша дитина вже споживає таку їжу) не варто.
Чи можна дітям гриби, зібрані самотужки?
Ризик отруєння значно переважає над користю, яку отримає дитина від того гриба, а значить краще зовсім уникати вживання дітлахами диких грибів. Інколи бувають проблеми навіть з тими, котрі куповані в магазині, тому добре зважте усі за та проти.
Якщо я точно знаю, що гриб їстівний, то чи можна його дитині?
Отруєння викликають токсини, алкалоїди та сполучення важких металів, які містяться в грибах. Навіть їстівні гриби мають властивість до накопичення шкідливих сполук, з якими дитячий організм не зможе впоратись. Також не варто вживати старі, перезрілі або після тривалого зберігання гриби.
Які гриби найнебезпечніші?
Зазвичай прийнято вважати найнебезпечнішими білу та бліду поганки, які в молодому віці дуже схожі на сироїжки, печериці та інші пластинчасті гриби. Отрута блідої поганки стійка до нагрівання, не переходить у відвар, не руйнується при солінні та сушінні. Навіть шматочок блідої поганки може викликати смертельне отруєння.
Що таке умовно їстівні гриби?
Такі гриби завжди містять отруйні речовини, та потрапляють в їжу при неправильному приготуванні страв з грибами. Нажаль, до цього часу не існує науково обґрунтованих простих, швидких та надійних методів визначення отруйності чи їстівності грибів.
Які є приклади умовно їстівних грибів?
Прикладами таких грибів можуть бути: дубовики, вовнянки, рядовки, зеленушки, парасольки, валуї, хрящ-молочник, опеньок осінній справжній, зморшок їстівний та інші, що містять отрути. Харчове застосування таких грибів можливе тільки після неодноразового відварювання в воді тому, що їх отрути знешкоджуються при температурі вище 70 град. С, розчиняються в гарячій воді при відварюванні. Дітям такі гриби давати зовсім не варто!
Як уникнути отруєння та як допомогти в разі чого?
-
-
- Повністю відмовтесь від споживання дикорослих грибів. Споживайте лише штучно вирощені гриби, що купуєте в магазинах.
- Не давайте дітям перших років життя та молодшого шкільного віку грибів зовсім.
- Якщо дитина з’їла невідомий гриб, то негайно зверніться до лікаря! Тут не варто чекати ранку чи запису, викликайте швидку чи хутчіш до приймального відділення найближчої лікарні!
- Якщо змоги швидко дістатись лікарні не має, то промийте дитині шлунок, давайте пити багато води та можна дати будь-який сорбент(смекта, атоксил тощо). Як тільки буде змога, то, навіть за відсутності очевидних ознак отруєння, все одно варто звернутись до лікарні.
-
Які симптоми отруєння?
Симптоми можуть різнить в залежності від виду гриба, кількості спожитого. Крім того різняться терміни виникнення симптомів.
Ознаки отруєння грибами можуть проявитися як через 30 хв. після споживання, так і протягом кількох днів.Найчастіше це:
-
-
- нудота;
- блювота;
- різкий біль у животі;
- діарея;
- запаморочення;
- підвищення температури тіла;
- зниження пульсу;
- задуха;
- судоми;
- відтік крові від кінцівок (холодні руки та ноги);
- марення, поява галюцинацій.
-
За наявності будь-якого з наведених симптомів негайно викликайте лікаря! Номер швидкої – 103.
Залишки грибів або грибних страв слід обов’язково зберегти, адже лабораторне їх дослідження допоможе з’ясувати причину отруєння та призначити правильне лікування.
Бережіть здоров’я і все буде БОДРО!