Холтер — це невеликий пристрій, який можна носити. Він фіксує серцевий ритм і використовується для виявлення або визначення ризику нерегулярного серцебиття (аритмій).
Холтерівське моніторування може бути проведене, якщо традиційна електрокардіограма не надає достатньо інформації про стан серця. Якщо нерегулярні серцебиття бувають нечастими, може знадобитися довготривалий монітор, який називається реєстратором подій.
Деякі персональні пристрої, такі як розумні годинники, пропонують моніторинг електрокардіограми. Запитайте свого лікаря, чи підходить це вам.
Для чого це робиться?
Лікар може порекомендувати холтерівське моніторування, якщо у вас є:
• ознаки та симптоми нерегулярного серцевого ритму (аритмії);
• незрозуміла непритомність;
• захворювання серця, яке підвищує ризик аритмій.
Перш ніж почати холтерівське моніторування, вам зроблять електрокардіограму (ЕКГ). ЕКГ – це швидке і безболісне дослідження, яке використовує датчики, прикріплені до грудної клітки, для перевірки серцевого ритму.
Якщо у вас рідкісні аритмії, ЕКГ може не показати їх. Холтерівське моніторування може виявити нерегулярні серцеві ритми, пропущені на ЕКГ .
Якщо стандартне холтерівське моніторування не фіксує нерегулярне серцебиття, можна рекомендувати пристрій, який називається монітором подій, щоб записувати серцебиття протягом кількох тижнів.
Ризики
Носіння холтера не несе значних ризиків. Може відчуватися незначний дискомфорт або подразнення шкіри там, де були розміщені датчики (електроди).
На холтер зазвичай не впливають інші електроприлади. Але деякі пристрої можуть переривати сигнал від електродів до холтерівського монітора. Якщо у вас є холтерівський монітор, вам слід уникати наступного:
• електричних ковдр;
• електричних бритв та зубних щіток;
• магнітів;
• металошукачів;
• мікрохвильових печей.
З тієї ж причини тримайте мобільні телефони та портативні музичні плеєри на відстані принаймні 15 сантиметрів від монітора Холтера.
Як вам підготуватися?
Холтерівський монітор встановлюється медичним працівником під час запланованого прийому. Якщо лікар не порадить вам нічого іншого, то просто прийміть душ перед прийомом. Монітор не можна знімати самостійно та намочувати.
Датчики (електроди) розмістять на область грудей. Ці електроди визначають серцебиття. Вони мають розмір приблизно, як одна металева гривня. Якщо у вас є волосся на грудях, то треба поголити цю частину тіла, щоб електроди надійно закріпилися.
Провід, прикріплений до електродів, підключається до реєструючого пристрою холтерівського монітору. Пристрій має розмір приблизно з колоду карт.
Після того, як ваш холтерівський монітор встановлений і ви отримаєте інструкції щодо його носіння, ви можете повернутися до повсякденних справ.
Чого очікувати?
Під час моніторування
Холтерівський монітор зазвичай носять від 1 до 3 днів. За цей час пристрій записує всі серцебиття.
Холтерівське моніторування безболісне та неінвазивне. Датчики (електроди) і дроти можна ховати під одягом. Пристрій носять на поясі або кріплять на ремінці.
Не знімайте холтерівський монітор — його потрібно носити протягом усього періоду запису, навіть під час сну.
Вода може пошкодити холтерівський монітор. Не приймайте душ і не приймайте ванну протягом усього часу, коли ви носите монітор Холтера.
Поки ви носите монітор Холтера, ви можете виконувати більшість інших повсякденних справ, якщо лікар не рекомендує вам інше. Вам можуть надати форму для запису вашої діяльності та будь-яких симптомів. Особливо важливо звернути увагу, якщо у вас є будь-який з наступних симптомів:
• стукіт, тріпотіння або інші види аритмії серця;
• задишка;
• біль у грудях;
• запаморочення.
Запишіть, якими видами діяльності ви займаєтеся і в який саме час ви їх виконуєте.
Після
Після завершення періоду моніторингу ви повернете пристрій медичному працівнику. Якщо вас попросили вести облік симптомів, які ви мали під час носіння пристрою, ваш лікар може порівняти дані холтерівського монітора з вашими нотатками. Це може допомогти лікарю поставити точний діагноз.
Результати
Лікар розшифрує результати моніторування за Холтером і обговорить їх з вами. Інформація, отримана під час обстеження за холтерівським монітором допоможе вашому лікарю зрозуміти, чи є у вас захворювання серця і чи дієвими є ліки, які ви зараз приймаєте.
Наші лікарі
Клєшанцова Анастасія Володимирівна
Сімейний лікар, спеціаліст із УЗД
Це може вас зацікавити
1. УЗД серця
2. Кардіологія
3. Біль у серці