Колінний суглоб є найбільшим і, мабуть, найскладнішим за своєю будовою суглобом людського організму. І не дивно, адже він повинен щоденно витримувати чимале навантаження, при цьому забезпечуючи стабільність, координацію та правильність положення тіла в просторі. Так, на колінний суглоб припадає до 316 % маси тіла людини при підйомі сходами. Ці особливості суглоба можливі лише завдяки складній анатомії сухожилків, зв’язок та хрящів.
На жаль, навіть незначні порушення функцій або травми цих структур призводять до дисфункції усієї нижньої кінцівки. Найчастішим симптомом захворювань колінного суглоба є біль. Майже 25% дорослих стикались з болем у коліні. При цьому патологія колінного суглоба є другою за частотою причиною хронічного болю.
Чому при патологіях колінного суглоба потрібна саме МР-томографія?
МРТ – це неінвазивний метод візуалізації тканин та органів, в основі якого лежить вимірювання коливань атомів водню під дією потужного магнітного поля. Таким чином, при магнітно-резонансній томографії не використовуються рентгенівські промені. МРТ це «золотий стандарт» серед неінвазивних методів, адже забезпечує високоякісні зображення сухожиль, зв’язок, м’язів та хрящової тканини, які неможливо отримати при рентгенологічному дослідженні чи комп’ютерній томографії.
МРТ дає безліч інформації щодо стану внутрішньосуглобових структур, які зазвичай недоступні при УЗД. Даний метод має надзвичайно високу точність діагностики розривів меніска, хрестоподібних зв’язок, що дає змогу уникнути непотрібної артроскопії. Адже будь-яка інвазивна маніпуляція несе у собі певні ризики. А в деяких випадках магнітно-резонансна томографія дозволяє навіть краще оцінити стан усієї поверхні меніска, ніж артроскопія.
Коли потрібно проводити МРТ колінного суглобу?
МРТ виконується при наявності болю (гострого або хронічного), слабкості, набряку, кровотечі в порожнину суглоба, при підозрі на патологію внутрішніх структур колінного суглоба. До таких захворювань належать:
• первинні та вторинні дисплазії колінного суглоба;
• травматичні пошкодження: розриви меніска, хрестоподібних зв’язок;
• запальні захворювання: неспецифічні, специфічні артрити, поліартрити;
• дегенеративні й дистрофічні захворювання: первинні та вторинні деформуючі артрози, асептичний некроз, нейрогенні остеодистрофії;
• пухлини та пухлиноподібні захворювання;
• специфічні захворювання — наприклад, хондромаляція.
Кому протипоказано МРТ колінного суглобу?
Головними протипоказами до проведення МРТ є наявність у пацієнта феромагнітних сторонніх тіл або імплантів:
• кардіостимулятор або кардіовертер-дефібрилятор;
• системи для глибокої мозкової стимуляції;
• деякі типи кохлеарних імплантів;
• кліпси аневризм судин головного мозку;
• інсулінова помпа;
• виражена клаустрофобія.
Як підготуватись до обстеження?
Залиште всі прикраси та інші аксесуари вдома або зніміть їх перед проведенням МРТ. Металеві та електронні предмети можуть перешкоджати магнітному полю апарату. До таких предметів належать ювелірні вироби, годинники, кредитні картки та слухові апарати, усі вони можуть бути пошкоджені. Також в перелік входять шпильки, металеві блискавки та подібні металеві предмети, знімні зубні протези, ручки, кишенькові ножі та окуляри, пірсинг, мобільні телефони, електронні годинники та фітнес-трекери.