Фурункули(чиряки) – гостре гнійно-некротичне запалення волосяного фолікула і пов’язаної з ним сальної залози з оточуючою її клітковиною, найчастіше спричинює стафілокок, іноді — бета-гемолітичний стрептокок.
Фурункульоз (його ще називають стафілодермією) характеризується виникненням численних фурункулів, які можуть або локалізуватися (найчастіше — на ділянках шкіри шиї, передпліччя, попереку, сідницях, обличчі) — локалізований чи місцевий фурункульоз, або ж розповсюджуватися на різних ділянках шкіри — розповсюджений або загальний фурункульоз.
Що викликає фурункули?
Бактерії зазвичай викликають фурункул, найпоширенішим є Staphylococcus aureus , тому фурункули також можна назвати стафілококової інфекцією. S. aureus зазвичай знаходиться на деяких ділянках шкіри.
Перебіг хвороби
Фуру́нкул виникає тоді, коли мікроби потрапляють до волосяного мішечка. Спочатку виникає почервоніння і невеличкий набряк у вигляді горбочка (інфільтрат). На 3-4день у центрі інфільтрату, який за цей час збільшується і стає болючим, формується гнійно-некротичний стержень фурункула. Частіше це відбувається тоді, коли знижується імунітет через хвороби, перевтому, погане харчування, гіповітаміноз, часті стреси тощо. У разі частого забруднення шкіри (частинки пилу, піщинок чи іншого бруду) і зниженого імунітету фурункули можуть виникати один за одним на шкірі різних ділянок тіла. Слід зазначити, що значною мірою імунітет можуть послаблювати такі хвороби, як цукровий діабет і хронічний алкоголізм. Якщо у людини на шкірі часто виникають фурункули, то потрібно зробити аналіз крові на вміст у ній цукру та дослідження функції печінки, особливо у тих, хто зловживає алкоголем. У разі хронічної форми фурункульозу висипання фурункулів виникають повторними спалахами упродовж багатьох місяців через різке зниження опірності організму, тобто значне ослаблення імунної системи. У разі гострої форми, фурункули виникають одночасно або упродовж деякого часу, часто супроводжуються втомлюваністю, нездужанням, головним болем, підвищеною температурою тіла.
Лікування фурункулів
Багатьом людям не потрібно звертатися до лікаря для лікування, якщо фурункул не залишається великим, нерозірваним або дуже болючим протягом більше 2 тижнів. Зазвичай фурункул вже зціджується і починає загоюватися протягом цього терміну.
Лікування стійких фурункулів зазвичай включає заходи, що сприяють дренажу та загоєнню. Теплі компреси можуть допомогти прискорити розрив фурункула. Накладайте теплий вологий компрес протягом дня, щоб полегшити дренаж.
Продовжуйте застосовувати тепло, щоб забезпечити як загоєння, так і полегшення болю після розриву фурункула.
Також вимийте руки на місці фурункула з антибактеріальним милом, щоб уникнути поширення стафілококових бактерій на інші ділянки тіла.
Зверніться до лікаря, якщо ваш фурункул не розірвався або ви відчуваєте сильний біль. Можливо, вам знадобляться антибіотики, а також розріз і дренаж, щоб очистити інфекцію.
Ваш лікар може також вирішити вручну дренувати фурункул за допомогою стерильних інструментів у своєму кабінеті. Не намагайтеся відкрити його самостійно, видавлюючи, колючи або розрізаючи фурункул. Це може збільшити ризик глибокої інфекції та серйозних рубців.
Наші лікарі
Це може вас зацікавити
1. Дерматологія
2. Контагіозний молюск
3. Червоний плоский лишай