Ваш нюх і смак працюють разом, щоб допомогти вам насолоджуватися їжею та напоями. Коли ви втрачаєте нюх — через вік, проблеми зі здоров’ям або ліки — їжа може здаватися несмачною. Втрата смаку та нюху може бути раннім симптомом інфекції COVID-19. Повна втрата нюху (аносмія) або втрата смаку (агевзія) зустрічається рідко.
Як працює нюх?
Молекули в повітрі активують ваш нюх (нюх). Ці молекули потрапляють у ваш ніс і рот. Вони прикріплюються до рецепторних клітин слизової оболонки носа. Рецептори надсилають у ваш мозок повідомлення, які повідомляють вам, коли щось має приємний або неприємний аромат.
Як працює відчуття смаку?
Молекули, які розчиняються в рідинах, активують ваше відчуття смаку(дегустацію). Смакові рецептори на мові мають рецептори, які реагують на речовини. У вас також є рецептори на даху рота та задній стінці горла. Рецептори надсилають у ваш мозок повідомлення, які повідомляють, коли їжа чи напої солодкі, солоні, кислі, гіркі чи пікантні.
Який зв’язок між смаком і запахом?
Смак і запах – це хімічні органи чуття, які працюють разом. Коли ви не можете відчути запах їжі та напоїв, це впливає на їхній смак. Ці комбіновані органи чуття дають змогу відрізнити каву від чаю чи чорницю від малини.
Ось як ці органи чуття працюють разом:
-
-
- Під час прийому їжі або пиття вивільняються молекули.
- Ці молекули стимулюють рецептори в носі та роті.
- Рецептори надсилають повідомлення вашому мозку.
- Ваш мозок поєднує цю інформацію, щоб допомогти вам розпізнавати складні смаки та насолоджуватися ними.
-
Що таке втрата нюху?
Багато станів можуть вплинути на нюх. У вас може бути гіпосмія (часткова втрата нюху) або аносмія (повна втрата нюху).
Ваша здатність відчувати запахи слабшає після 50 років. Носові оболонки стають тоншими та сухішими, а нерви не працюють добре.
Що таке втрата смаку?
Нечасто втрачати здатність відчувати смак. Найчастіше втрата нюху робить смак їжі ніякім.
Медичний термін для повної втрати смаку – агевзія. Більше людей мають гіпогевзію, що означає, що їжа та напої не мають такого смаку, як мали б.
Смакові рецептори стають менш чутливими після 50 років. Їжа може бути гіркою, навіть якщо вона не гірка. Можливо, вам буде важче визначити, що це солодке чи солоне.
Як часто зустрічається втрата нюху або смаку?
Експерти підрахували, що більше ніж 1 з 10 людей можуть мати розлад нюху або смаку, але мало хто звертається за допомогою.
Причини
Старіння часто сприяє зниженню здатності відчувати запах і смак. Серед інших причин:
-
-
- Травми головного мозку .
- Лікування раку, наприклад променева терапія .
- Сухість у роті від синдрому Шегрена або інших захворювань.
- Вплив хімічних речовин.
- Захворювання ясен (гінгівіт) та інші стоматологічні проблеми.
- Ліки, такі як антибіотики та антидепресанти .
- Носові поліпи, інфекції пазух і пухлини пазух носа .
- Неврологічні розлади, такі як хвороба Альцгеймера та хвороба Паркінсона .
- Вірусні респіраторні інфекції , включаючи застуду, грип та вірус COVID-19.
- Паління.
- Проблеми зі щитовидною залозою, такі як гіпотиреоз (знижена робота щитовидної залози).
-
Деякі віруси пошкоджують нюхові сенсорні нейрони, нерви, які допомагають відчувати запахи. На відновлення від цього пошкодження можуть знадобитися місяці. А через хворобу може бути важко відчувати запахи, якщо ваш ніс закладений. З COVID-19 понад 8 із 10 людей можуть ненадовго втратити нюх. Разом з ним вони втрачають смакові властивості. Дослідники все ще намагаються визначити, як і чому вірус COVID-19 впливає на запах і смак. Одне дослідження показує, що вірус не пошкоджує безпосередньо нюхові сенсорні нейрони. Натомість це може впливати на клітини, які підтримують ці нейрони. Коли інфекція зникає, нюховий нерв знову починає працювати належним чином. Більшість людей відновлюють ці відчуття протягом 60 днів після одужання від COVID-19.
Ускладнення
Коли нюх або смак погіршуються, страви втрачають свою привабливість. Занадто мало їжі може поставити вас під загрозу недоїдання, зневоднення та нездорової втрати ваги. Щоб надати їжі смаку, можна додати занадто багато цукру або солі. Ці добавки можуть збільшити ризик діабету та високого кров’яного тиску .
Відсутність запаху та смаку створює ризик харчового отруєння , оскільки ви не можете визначити, коли продукти зіпсувалися. Ви також можете не відчути запаху вогню та диму, природного газу чи шкідливих хімікатів у своєму домі чи навколо.
Відсутність апетиту в поєднанні з нездатністю відчувати приємні запахи може сприяти депресії.
Діагностика
Ваш лікар проведе фізичний огляд і запитає про інші симптоми, такі як закладеність носа(закладеність носа). Ви повинні повідомити свого лікаря про будь-які недавні респіраторні інфекції, травми голови чи інші проблеми. Йому також потрібен повний список ліків і добавок, які ви приймаєте.
Ви можете відвідати отоларинголога, він може провести вам тест на запах. Ви нюхаєте та розпізнаєте різні запахи. Або вони можуть змусити вас понюхати хімікат. Ваш лікар розбавляє речовину, поки ви більше не відчуваєте її запах.
Для перевірки смаку ви можете взяти пробу речовин, нанесених безпосередньо на язик. Або ви можете сьорбнути різні ароматизовані рідини та виплюнути їх. Ваш лікарь може збільшити концентрацію розчинів або попросити вас звернути увагу на відмінності між різними смаками. Залежно від ваших симптомів ваш лікарь може призначити візуалізаційні тести вашої голови та мозку. КТ або МРТ можуть виявити кісти, пухлини та інші проблеми.
Лікування
Коли це можливо, ваш лікар вилікує проблему, яка впливає на ваші відчуття. Якщо ви приймаєте добавки або ліки, які можуть вплинути на ваші відчуття, можливо, вам доведеться змінити їх, щоб побачити, чи це посилить їх. На жаль, у людей не завжди повертається нюх і смак.
Ви можете вжити таких кроків, щоб зробити їжу більш приємною:
-
-
- Додайте в страви невелику кількість міцного сиру, бекону або підсмажених горіхів.
- Для посилення смаку використовуйте ароматні трави, приправи та спеції (не сіль).
- Подавайте страви різної текстури та кольору.
- Пропустіть такі страви, як запіканки, які поєднують багато продуктів, оскільки суміш розбавляє смаки.
-
Ви повинні повідомити свого лікаря, якщо ви відчуваєте втрату нюху або смаку. Хоча це може бути нормальним явищем, особливо коли ви старієте, ці симптоми іноді можуть вказувати на проблеми зі здоров’ям або побічну дію ліків. Лікування захворювання або зміна ліків може допомогти вам відновити частково або повністю втрачений нюх або смак.
Наші лікарі
Клєшанцова Анастасія Володимирівна
Сімейний лікар, спеціаліст із УЗД