Всесвітній день боротьби проти діабету відзначається у день народження канадського вченого Фредеріка Бантінга, який разом зі своїм колегою Чарлзом Бестом зіграв вирішальну роль у відкритті в 1922 році інсуліну – ліків, що рятують життя людям, хворим на діабет. Цей день служить нагадуванням всьому прогресивному людству про те, що поширеність захворювання невпинно зростає.
Всього у світі, за даними Міжнародної діабетичної федерації, хворіють понад 366 млн. осіб, за їх прогнозом до 2030 року число зросте до 600 млн. В Україні зареєстровано 1 млн. 400 тисяч осіб хворих на діабет, з них близько 190 тис. пацієнтів – інсулінозалежні, з них понад 7,5 тис. – діти. Діабет займає 3-тє місце за поширеністю після серцево-судинних захворювань та онкологічних хвороб. У більшості випадків цукровий діабет передує туберкульозу, в 15-20 % – вони розвиваються паралельно, в 20 % випадках цукровий діабет розвивається на тлі туберкульозу.
Діабет – це хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін – гормон, який регулює рівень цукру (глюкози) у крові. В результаті неконтрольованого діабету виникає гіперглікемія (підвищення рівня глюкози в сироватці крові), що призводить до ураження багатьох систем організму, особливо нервів та кровоносних судин.
Існують три основні типи діабету:
-
-
- Діабет 1 типу – характерне недостатнє вироблення підшлунковою залозою інсуліну, розвивається швидко в основному у дітей і молодих людей.
- Діабет 2 типу – виникає, коли організм неефективно використовує вже виділений інсулін, розвивається поступово частіше у людей старше 40 років.
- Гестаційний діабет – вперше діагностують у період вагітності, може бути наявним протягом певного часу і після народження дитини.
-
Ризики й ускладнення:
-
-
- дорослі люди з діабетом мають ризик розвитку інфаркту та інсульту у 2-3 вищий за інших;
- зниження кровотоку через уражені судини в поєднанні з ураженням нервових закінчень значно підвищує ризик виникнення виразок на ногах, їх інфікування та в кінцевому результаті – ампутації;
- ураження сітківки очей – діабетична ретинопатія, що призводить до сліпоти;
- діабет є основною причиною ниркової недостатності;
- більшість людей із діабетом мають зайву вагу та зменшений об’єм легень, це збільшує схильність до захворювань дихальної системи та виникнення ускладнень, що з нею пов’язані.
-
В той час, як розвиток діабету 2 типу пояснюють генетикою, надто «сидячим» способом життя і «нездоровим» харчуванням, причини виникнення діабету 1 типу досі достеменно невідомі. Тому запобігти йому неможливо.
Своєчасне діагностування та контроль діабету дозволяє попередити розвиток тяжких ускладнень. Людям з групи ризику періодично (1 раз на рік) необхідно проводити пробу з навантаженням глюкозою, визначення глікозильованого гемоглобіну, підвищений рівень якого достовірно вказує на порушення вуглеводного обміну.