Нирки не люблять недбалого відношення до власного здоров’я. Часто ми не звертаємо уваги на легкі протяги, на недоліковані та карієсні зуби, переносимо на ногах легку застуду або дозволяємо собі посидіти на холодному? Саме нирки в цей час борються з усією інфекцією, фільтруючи продукти діяльності різних хвороботворних мікроорганізмів.
Не дивно, що часом вони не справляються і тоді, слідом за карієсом або легкою застудою, можуть з’явитися слабкий тягучий біль в попереку, відчуття застою вранці після пробудження, невисока (субфебрильна) температура вкінці важкого робочого дня. Незабаром все приходить в норму, людина на вихідних відпочивши, випивши якого-небудь “модного” протизапального засобу, знову бадьора,проте не знає, що в її нирках оселився хтось “сторонній”. Цей “сторонній” не просто чекає відповідного моменту, щоб атакувати знову, але й погіршує роботу нирок. Захворювання нирок починаються так непомітно і м’яко, що лікувати їх починають найчастіше після переходу захворювання в хронічну фазу.
Саме тому ми вирішили наголосити на тому, що ж «люблять», а що навпаки «не люблять» нирки. Отже:
Що “не люблять” нирки?
Так, нирки “не люблять” надлишок білка та алкоголю, цукру і солі, несвіжу й нездорову їжу.
Нирки не люблять м’яса – особливо якщо ви їсте його занадто багато. Білок не накопичується в організмі, як, наприклад, і, на жаль, жири. Тому весь зайвий білок та продукти його розпаду повинні бути виведені – зрозуміло, через нирки, що збільшує навантаження на них.
Нирки не люблять зловживання алкоголем, включаючи й слабкі алкогольні напої, на зразок пива або, так званих, “енергетичних” напоїв. Організм повинен не тільки розкласти алкоголь на складові а й вивести його. Крім цього, алкоголь зневоднює організм. Через нирки спочатку проходить потрійний обсяг рідини – організм віддає всю наявну рідину для того, щоб вивести алкоголь скоріше, а потім наступає її дефіцит.
Зловживання занадто солодкою або занадто солоною їжею порушує в організмі водно-сольовий баланс. При цьому зверніть увагу, що й повна відмова від солі (так само, як і зловживання нею) може призвести до ниркової недостатності.
Чим же можна “допомогти” ниркам?
Нирки “обожнюють” рух. При сидячій роботі в нас в області попереку відкладається жир, порушується гнучкість хребта, відбувається застій крові. При дозованому фізичному навантаженні будь-які нахили з боку в бік, рухи стегнами, характерні для танцю, прискорюють потік крові – покращуючи функцію нирок.
Ниркам “до вподоби” смачна корисна їжа. Що сюди входить? Це фрукти та овочі, свіжа зелень – петрушка, кріп, селера. До “улюблених” нирками продуктів належать шипшина, суниця і суничні настої, огірки і гарбуз. Нирки “обожнюють” морську рибу і солодкий перець, яблука, капусту і, звичайно ж, кавуни і дині (як сечогінний засіб).
Для того щоб “допомогти” ниркам, особливо якщо вони не цілком здорові, обмежте споживання кисломолочного сиру, шоколаду і продуктів з високим вмістом кальцію і вітаміну С.
Нирки “люблять” сухе тепло в поєднанні з рясним питвом. Сауна – “найкращий друг” нирок. Частка шкідливих речовин, яка у звичайних умовах профільтрувалася б через нирки, виділяється з потом, і в результаті навантаження на нирки знижується. Ну а ще, в теплі розширюються кровоносні судини, і в цей час відбувається покращення кровопостачання нирки, відповідно покращуються процеси ультрафільтрації, збільшуючи об’єм виділеної сечі.
Важливість функціональної активності нирок відзначали ще древні греки, які говорили, що “…людина здорова, тільки якщо здорові її нирки…”.
Тож якщо ви помітили у себе найперші симптоми проблем із нирками, краще одразу звернутися до фахівця. Діагностувати та вчасно розпочати лікування допоможе лікар-уролог. Саме він визначить характер та локацію болю й призначить додаткові обстеження та аналізи аби спланувати курс лікування.
Наші лікарі
Це може вас зацікавити
1. Урологія
2. УЗД або ультразвукова діагностика
3. Сечокам’яна хвороба