Катаракта – це помутніння зазвичай прозорого кришталика ока. Для людей, у яких є катаракта, бачити крізь помутнілі кришталики схоже на морозне або запітніле вікно. Помутніння зору, викликане катарактою, може ускладнювати читання, керування автомобілем (особливо вночі) або бачити вираз обличчя друга.
Більшість катаракт розвиваються повільно і не порушують зір на ранньому етапі. Але з часом катаракта зрештою заважатиме вашому зору.
Спочатку сильніше освітлення та окуляри можуть допомогти вам впоратися з катарактою. Але якщо погіршення зору заважає вашій звичній діяльності, вам може знадобитися операція з видалення катаракти. На щастя, операція з видалення катаракти в цілому є безпечною та ефективною процедурою.
Симптоми
Ознаки та симптоми катаракти включають:
-
-
- затуманений, розмитий або тьмяний зір;
- посилення труднощів із зором вночі;
- чутливість до світла та відблисків;
- потреба в більш яскравому світлі для читання та інших занять;
- бачення «ореолів» навколо вогнів;
- часта зміна рецепта на окулярах або контактних лінзах;
- вицвітання або пожовтіння кольорів;
- подвійне бачення в одному оці.
-
Спочатку помутніння зору, викликане катарактою, може вражати лише невелику частину кришталика ока, і ви можете не знати про втрату зору. Коли катаракта збільшується, вона затьмарює кришталик і спотворює світло, що проходить через нього. Це може призвести до більш помітних симптомів.
Коли звернутися до лікаря
Запишіться на огляд очей, якщо ви помітили будь-які зміни у своєму зорі. Якщо у вас виникають раптові зміни зору, такі як подвійне бачення або спалахи світла, раптовий біль в очах або раптовий головний біль, негайно зверніться до лікаря.
Причини
Більшість катаракт розвиваються, коли старіння або травма змінюють тканину, з якої складається кришталик ока. Білки та волокна в кришталику починають руйнуватися, внаслідок чого зір стає туманним або мутним.
Деякі успадковані генетичні розлади, які викликають інші проблеми зі здоров’ям, можуть збільшити ризик катаракти. Катаракта також може бути спричинена іншими захворюваннями очей, перенесеними операціями на очах або такими захворюваннями, як діабет. Тривалий прийом стероїдних препаратів також може викликати розвиток катаракти.
Як утворюється катаракта
Катаракта – це помутніння кришталика. Лінза розташована за кольоровою частиною ока (райдужкою). Лінза фокусує світло, яке проходить у ваше око, створюючи чіткі чіткі зображення на сітківці — світлочутливій мембрані в оці, яка функціонує як плівка у фотоапараті.
З віком лінзи в очах стають менш гнучкими, менш прозорими та товщими. Вікові та інші захворювання призводять до того, що білки та волокна всередині лінз руйнуються та злипаються, помутнівши лінзи.
Оскільки катаракта продовжує розвиватися, помутніння стає щільнішим. Катаракта розсіює та блокує світло, коли воно проходить через кришталик, не даючи чіткому зображенню досягти вашої сітківки. Як наслідок, ваш зір стає розмитим.
Зазвичай катаракта розвивається в обох очах, але не завжди з однаковою швидкістю. Катаракта на одному оці може бути більш запущеною, ніж на іншому, що спричиняє різницю в зорі між очима.
Види катаракти
Типи катаракти включають:
-
-
- Катаракта, що вражає центр кришталика (ядерна катаракта). Ядерна катаракта може спершу спричинити більшу короткозорість або навіть тимчасове покращення зору для читання. Але з часом кришталик поступово жовтіє і ще більше затьмарює зір. Коли катаракта повільно прогресує, кришталик може навіть стати коричневим. Розвинене пожовтіння або потемніння лінзи може призвести до труднощів з розрізненням відтінків кольору.
- Катаракта, яка вражає краї кришталика (кортикальна катаракта). Кортикальна катаракта починається як білуваті клиноподібні помутніння або смуги на зовнішньому краї кори кришталика. Повільно прогресуючи, смуги поширюються до центру та заважають світлу, що проходить через центр лінзи.
- Катаракта, яка вражає задню частину кришталика (задня субкапсулярна катаракта). Задня субкапсулярна катаракта починається як невелика непрозора ділянка, яка зазвичай утворюється біля задньої частини кришталика, прямо на шляху світла. Задня субкапсулярна катаракта часто заважає читанню, погіршує зір при яскравому світлі та спричиняє відблиски або ореоли навколо світла вночі. Ці типи катаракти, як правило, прогресують швидше, ніж інші типи.
- Катаракта, з якою ви народилися (вроджена катаракта). Деякі люди народжуються з катарактою або розвиваються в дитинстві. Ці катаракти можуть бути генетичними або пов’язані з внутрішньоутробною інфекцією чи травмою.Ця катаракта також може бути спричинена певними захворюваннями, такими як міотонічна дистрофія, галактоземія, нейрофіброматоз 2 типу або краснуха. Вроджена катаракта не завжди впливає на зір, але якщо вона впливає, її зазвичай видаляють незабаром після виявлення.
-
Фактори ризику
Фактори, що підвищують ризик катаракти, включають:
-
-
- збільшення віку;
- цукровий діабет;
- надмірне перебування під сонячними променями;
- куріння;
- ожиріння;
- високий кров’яний тиск;
- попередня травма або запалення ока;
- попередня операція на очах;
- тривалий прийом кортикостероїдних препаратів;
- вживання надмірної кількості алкоголю.
-
Профілактика
Жодне дослідження не довело, як запобігти катаракті або уповільнити прогресування катаракти. Але лікарі вважають, що кілька стратегій можуть бути корисними, зокрема:
-
-
- Проходьте регулярні огляди очей. Очні огляди можуть допомогти виявити катаракту та інші проблеми з очима на ранніх стадіях. Запитайте свого лікаря, як часто вам слід проходити огляд очей.
- Кинути палити. Зверніться до свого лікаря за порадою про те, як кинути палити. Ліки, консультації та інші стратегії доступні, щоб допомогти вам.
- Керуйте іншими проблемами зі здоров’ям. Дотримуйтесь свого плану лікування, який призначив вам лікар, якщо у вас діабет або інші захворювання, які можуть збільшити ризик катаракти.
- Виберіть здорову дієту, яка включає велику кількість фруктів і овочів. Додавання різноманітних різнокольорових фруктів і овочів до вашого раціону гарантує, що ви отримаєте багато вітамінів і поживних речовин. Фрукти та овочі містять багато антиоксидантів, які допомагають підтримувати здоров’я очей. Дослідження не довели, що антиоксиданти у формі таблеток можуть запобігти катаракті. Але нещодавно велике популяційне дослідження показало, що здорове харчування, багате вітамінами та мінералами, пов’язане зі зниженим ризиком розвитку катаракти. Фрукти та овочі мають багато підтверджених переваг для здоров’я та є безпечним способом збільшити кількість мінералів і вітамінів у вашому раціоні.
- Носіть сонцезахисні окуляри. Ультрафіолетове світло сонця може сприяти розвитку катаракти. Носіть сонцезахисні окуляри, які блокують ультрафіолетові промені, коли ви на вулиці.
- Зменшити вживання алкоголю. Надмірне вживання алкоголю може збільшити ризик катаракти.
-
Діагностика
Щоб визначити, чи є у вас катаракта, ваш лікар перегляне вашу історію хвороби та симптоми, а також проведе огляд очей. Ваш лікар може провести кілька досліджень, зокрема:
-
-
- Перевірка гостроти зору. Тест на гостроту зору використовує діаграму очей, щоб визначити, наскільки добре ви можете прочитати ряд літер. Ваші очі перевіряються по черзі, а інше око закрите. Використовуючи таблицю або пристрій для перегляду з поступово меншими літерами, ваш офтальмолог визначає, чи є у вас зір, чи ваш зір має ознаки погіршення.
- Обстеження на щілинній лампі. Щілинна лампа дозволяє вашому офтальмологу побачити структури в передній частині ока під збільшенням. Мікроскоп називають щілинною лампою, оскільки він використовує інтенсивну лінію світла, щілину, для освітлення рогівки, райдужної оболонки, кришталика та простору між райдужною оболонкою та рогівкою. Щілина дозволяє лікареві переглядати ці структури невеликими ділянками, що полегшує виявлення будь-яких незначних аномалій.
- Огляд сітківки. Щоб підготуватися до огляду сітківки ока, ваш окуліст закапає вам в очі краплі, щоб розширити зіниці. Це полегшує огляд задньої частини очей (сітківки). За допомогою щілинної лампи або спеціального пристрою, який називається офтальмоскоп, ваш окуліст може оглянути ваш кришталик на наявність ознак катаракти.
- Апланаційна тонометрія. Це дослідження вимірює тиск рідини в оці.
-
Лікування
Якщо ваші окуляри не можуть прояснити зір, єдиним ефективним лікуванням катаракти є хірургічне втручання.
Коли необхідно робити операцію з видалення катаракти
Поговоріть зі своїм окулістом про те, чи підходить вам операція. Більшість офтальмологів радять робити операцію з видалення катаракти, якщо ваша катаракта починає впливати на якість вашого життя або заважати вам виконувати звичайні повсякденні дії, такі як читання або водіння вночі.
Ви та ваш лікар вирішуєте, коли вам підходить операція з видалення катаракти. Більшість людей не поспішає з видаленням катаракти, тому що вона зазвичай не шкодить очам. Але катаракта може погіршуватися швидше у людей з певними захворюваннями, включаючи діабет, високий кров’яний тиск або ожиріння.
Затримка процедури, як правило, не вплине на те, наскільки добре відновиться зір, якщо пізніше ви вирішите зробити операцію з видалення катаракти. Знайдіть час, щоб обговорити з лікарем переваги та ризики операції з видалення катаракти.
Якщо ви вирішите не проходити операцію з видалення катаракти зараз, ваш окуліст може порекомендувати періодичні контрольні обстеження, щоб перевірити, чи прогресує ваша катаракта. Як часто ви будете відвідувати офтальмолога, залежить від вашої ситуації.
Що відбувається під час операції з видалення катаракти
Операція з видалення катаракти передбачає видалення помутнілого кришталика та заміну його прозорим штучним кришталиком. Штучна лінза, яка називається інтраокулярною лінзою, розташовується в тому ж місці, що й ваша природна лінза. Вона залишається постійною частиною вашого ока.
Для деяких людей інші проблеми з очима забороняють використання штучного кришталика. У цих ситуаціях після видалення катаракти зір можна відкоригувати за допомогою окулярів або контактних лінз.
Операція з видалення катаракти, як правило, проводиться амбулаторно, що означає, що після операції вам не доведеться залишатися в лікарні. Під час операції з видалення катаракти ваш окуліст використовує місцевий анестетик, щоб знеболити область навколо ока.
Операція з видалення катаракти, як правило, безпечна, але вона несе ризик інфікування та кровотечі. Операція з видалення катаракти підвищує ризик відшарування сітківки.
Після процедури ви будете відчувати певний дискомфорт протягом декількох днів. Загоєння зазвичай відбувається протягом кількох тижнів.
Якщо вам потрібна операція з видалення катаракти на обох очах, ваш лікар призначить операцію з видалення катаракти на другому оці після того, як ви вилікуєтеся від першої операції.
Спосіб життя та домашні засоби
Щоб впоратися з симптомами катаракти, поки ви не вирішите зробити операцію, спробуйте:
-
-
- переконатись, що ваші окуляри або контактні лінзи мають найточніший рецепт;
- використовувати збільшувальне скло для читання, якщо вам потрібна додаткова допомога в читанні;
- покращити освітлення у вашому домі за допомогою більшої кількості або більш потужних ламп;
- коли ви виходите на вулицю вдень, надягати сонцезахисні окуляри або капелюх з широкими полями, щоб зменшити відблиски;
- обмежити нічне водіння автомобіля.
-
Заходи самообслуговування можуть допомогти на деякий час, але з прогресуванням катаракти ваш зір може ще більше погіршитися. Коли втрата зору починає заважати вашій повсякденній діяльності, зверніться до лікаря для операції з видалення катаракти.