Гіпертонічна хвороба серця відноситься до захворювань серця, викликаних високим кров’яним тиском.
Серце, яке працює під підвищеним тиском, викликає різні серцеві порушення. Гіпертонічна хвороба серця включає серцеву недостатність, потовщення серцевого м’яза, ішемічну хворобу серця та інші стани.
Гіпертонічна хвороба серця може викликати серйозні проблеми зі здоров’ям. Це основна причина смерті від високого кров’яного тиску.
Види гіпертонічної хвороби серця
Загалом, серцеві проблеми, пов’язані з високим кров’яним тиском, стосуються артерій і м’язів серця. До видів гіпертонічної хвороби серця відносяться:
Звуження артерій
Коронарні артерії транспортують кров до серцевого м’язу. Коли високий кров’яний тиск викликає звуження кровоносних судин, потік крові до серця може сповільнитися або припинитися. Цей стан відомий як ішемічна хвороба серця (ІХС).
ІХС ускладнює роботу вашого серця та постачання решти органів кров’ю. Це може піддати вас ризику серцевого нападу через тромб, який застряє в одній із звужених артерій і перекриває потік крові до вашого серця.
Потовщення і збільшення серця
Підвищений артеріальний тиск ускладнює перекачування крові серцю. Як і інші м’язи вашого тіла, регулярна напружена робота спричиняє потовщення та зростання м’язів серця. Це змінює роботу серця. Ці зміни зазвичай відбуваються в головній насосній камері серця, лівому шлуночку. Стан відомий як гіпертрофія лівого шлуночка (ГЛШ).
ІХС може викликати ГЛШ і навпаки. Коли у вас ІХС, ваше серце повинно працювати інтенсивніше. Якщо ГЛШ збільшує ваше серце, це може стиснути коронарні артерії.
Ускладнення
Як ІХС, так і ГЛШ можуть призвести до:
-
-
- серцевої недостатності: ваше серце не в змозі перекачувати достатню кількість крові до решти тіла;
- аритмії : ваше серце б’ється ненормально;
- ішемічної хвороби серця: ваше серце не отримує достатньо кисню;
- серцевого нападу : приплив крові до серця переривається, і серцевий м’яз гине через нестачу кисню;
- раптової зупинки серця: ваше серце раптово перестає працювати, ви перестаєте дихати та втрачаєте свідомість;
- інсульту і раптової смерті.
-
Хто в групі ризику гіпертонічної хвороби серця?
Хвороби серця є основною причиною смерті як чоловіків, так і жінок.
Основним фактором ризику гіпертонічної хвороби серця є високий артеріальний тиск. Ваш ризик зростає, якщо:
-
-
- у вас надмірна вага:
- у вас недостатня фізична активність;
- ви палите;
- ви їсте їжу з високим вмістом жиру та холестерину;
- Ви більше схильні до хвороб серця, якщо вони є у вашій родині. Чоловіки частіше хворіють на серцеві захворювання, ніж жінки, які не пережили менопаузу.
-
Чоловіки та жінки в постменопаузі однаково схильні до ризику. Ваш ризик серцевих захворювань зростатиме з віком, незалежно від вашої статі.
Симптоми гіпертонічної хвороби серця
Симптоми відрізняються залежно від тяжкості стану та прогресування захворювання. Ви можете не відчувати жодних симптомів, або ваші симптоми можуть включати:
-
-
- біль у грудях (стенокардія);
- стиснення або тиск у грудях;
- задишку;
- втому;
- біль у шиї, спині, руках або плечах;
- постійний кашель;
- втрату апетиту;
- набряк ніг або щиколоток
-
Вам потрібна невідкладна допомога, якщо ваше серце раптово починає битися прискорено або нерегулярно. Негайно зверніться за невідкладною допомогою, якщо ви непритомнієте або відчуваєте сильний біль у грудях.
Регулярні медичні огляди покажуть, чи страждаєте ви від високого кров’яного тиску. Якщо у вас високий кров’яний тиск, будьте особливо уважні, це допоможе виявити симптоми серцевих захворювань.
Обстеження та діагностика: Коли звернутися до лікаря
Ваш лікар перегляне вашу історію хвороби, проведе фізичний огляд і проведе лабораторні аналізи, щоб перевірити ваші нирки, вміст натрію та калію у крові.
Щоб визначити причину симптомів, можна використати одне або декілька з наведених нижче досліджень:
-
-
- Електрокардіограма контролює та записує електричну активність вашого серця.
- Ехокардіограма робить детальне зображення вашого серця за допомогою ультразвуку.
- Коронарографія досліджує потік крові через коронарні артерії. Тонку трубку, яка називається катетером, вставляють через пах або артерію на руці до серця.
- Навантажувальний стрес-тест перевіряє, як фізичні вправи впливають на ваше серце. Вас можуть попросити покрутити педалі велотренажера або пройтися на біговій доріжці.
- Ядерний стрес-тест перевіряє приплив крові до серця. Тест зазвичай проводиться під час відпочинку та фізичних вправ.
-
Лікування гіпертонічної хвороби серця
Лікування гіпертонічної хвороби серця залежить від тяжкості захворювання, віку та історії хвороби.
Ліки
Ліки допомагають вашому серцю різними способами. Основні цілі — запобігти згортанню крові, покращити кровообіг і знизити рівень холестерину.
Приклади поширених ліків від хвороб серця включають:
-
-
- шипучі таблетки для зниження артеріального тиску;
- нітрати для лікування болю в грудях;
- статини для лікування високого холестерину;
- блокатори кальцієвих каналів та інгібітори АПФ для зниження артеріального тиску;
- аспірин для запобігання утворенню тромбів.
-
Важливо завжди приймати всі ліки точно за призначенням.
Операції та апарати
У більш екстремальних випадках вам може знадобитися операція, щоб збільшити приплив крові до серця. Якщо вам потрібна допомога в регулюванні частоти серцевих скорочень або ритму, лікар може хірургічним шляхом імплантувати вам у грудну клітку кардіостимулятор, що працює від батареї. Кардіостимулятор виробляє електричну стимуляцію, яка змушує серцевий м’яз скорочуватися. Імплантація кардіостимулятора є важливою та корисною, коли електрична активність серцевого м’яза занадто повільна або відсутня.
Кардіовертери-дефібрилятори (ІКД) — це імплантовані пристрої, які можна використовувати для лікування серйозних, небезпечних для життя серцевих аритмій.
Аортокоронарне шунтування (АКШ) лікує заблоковані коронарні артерії. Це робиться лише при важкій ІХС. Трансплантація серця або інші пристрої, що допомагають серцю, можуть знадобитися, якщо ваш стан особливо важкий.
Довгострокова перспектива
Одужання від гіпертонічної хвороби серця залежить від конкретного стану та його інтенсивності. У деяких випадках зміни способу життя можуть допомогти уникнути погіршення стану. У важких випадках медикаменти та хірургічне втручання можуть бути ефективними для контролю захворювання.
Профілактика гіпертонічної хвороби серця
Контроль артеріального тиску та запобігання його підвищенню є одним із найважливіших способів запобігти гіпертонічній хворобі серця. Зниження артеріального тиску та рівня холестерину за допомогою здорового харчування та моніторингу рівня стресу є, мабуть, найкращим способом запобігання серцевим проблемам.
Підтримання нормальної ваги повноцінний сон і регулярні фізичні вправи є поширеними рекомендаціями, щодо способу життя. Поговоріть зі своїм лікарем про способи покращення загального стану здоров’я.
Наші лікарі
Клєшанцова Анастасія Володимирівна
Сімейний лікар, спеціаліст із УЗД
Це може вас зацікавити
1. УЗД серця
2. Кардіологія
3. Біль у серці