Лямбліоз – це інфекція у вашому тонкому кишечнику. Його викликає мікроскопічний паразит під назвою Giardia lamblia . Лямбліоз передається при контакті з інфікованими людьми. І ви можете заразитися лямбліозом, вживаючи заражену їжу або заражену воду. Домашні собаки та коти також часто заражаються лямбліями.
Цей стан можна зустріти в усьому світі. Однак він частіше зустрічається в перенаселених країнах, що розвиваються, де відсутні санітарні умови та немає контролю якості води.
Які причини лямбліозу?
G. lamblia зустрічаються у фекаліях тварин і людини. Ці паразити також живуть у забрудненій їжі, воді та ґрунті та можуть виживати поза господарем протягом тривалого часу. Випадкове споживання цих паразитів може призвести до інфекції .
Найпоширенішим способом зараження лямбліозом є вживання води, яка містить G. lamblia . Забруднена вода може бути в плавальних басейнах, курортах і водоймах, таких як озера. Джерелами зараження є фекалії тварин, пелюшки та сільськогосподарські стоки.
Заразитися лямбліозом через їжу важче, оскільки термічна обробка під час приготування вбиває паразитів. Погана гігієна під час поводження з їжею або вживання продуктів, промитих у зараженій воді, може сприяти поширенню паразитів.
Лямбліоз також передається при особистому контакті. Наприклад, незахищений анальний секс може передати інфекцію від однієї людини до іншої.
Зміна підгузка дитині або підхоплення паразита під час роботи в дитячому садку також є поширеними способами зараження. Діти піддаються високому ризику захворіти на лямбліоз, тому що вони, ймовірно, зіткнуться з калом під час носіння підгузків або привчання до горщика.
Які симптоми лямбліозу?
Люди можуть бути носіями паразитів лямблій, не відчуваючи симптомів. Симптоми лямбліозу зазвичай проявляються через один-два тижні після зараження. Загальні симптоми включають:
-
-
- втому;
- нудоту;
- діарею або жирний стілець;
- втрату апетиту;
- блювоту;
- здуття живота і спазми в животі;
- втрату ваги;
- надмірне газоутворення;
- головний біль;
- біль у животі.
-
Як діагностується лямбліоз?
Можливо, вам доведеться надати один або кілька зразків калу для дослідження. Лікар перевірить ваш зразок калу на наявність паразитів лямблій. Вам може знадобитися надати більше зразків під час лікування. Ваш лікар також може виконати ентероскопію . Ця процедура полягає в тому, що гнучку трубку вводять у горло та тонку кишку. Це дозволить лікарю оглянути ваш травний тракт і взяти зразок тканини .
Які існують методи лікування лямбліозу?
У більшості випадків лямбліоз з часом зникає сам по собі. Ваш лікар може призначити ліки, якщо ваша інфекція важка або тривала. Більшість лікарів рекомендуватимуть лікування протипаразитарними препаратами, замість того, щоб залишати це самопливом. Антибіотики зазвичай використовуються для лікування лямбліозу:
-
-
- Метронідазол – це антибіотик, який потрібно приймати протягом п’яти-семи днів. Він може викликати нудоту та залишити металевий присмак у роті .
- Тинідазол настільки ж ефективний, як і метронідазол, і часто лікує лямбліоз одноразово.
- Нітазоксанід є популярним варіантом для дітей, оскільки він доступний у рідкій формі, і його потрібно приймати лише протягом трьох днів.
- Паромоміцин має менший шанс спричинити вроджені вади, ніж інші антибіотики, хоча вагітним жінкам слід зачекати до пологів, перш ніж приймати будь-які ліки від лямбліозу. Цей препарат дають у три прийоми протягом 5-10 днів.
-
Які ускладнення пов’язані з лямбліозом?
Лямбліоз може призвести до таких ускладнень, як втрата ваги та зневоднення через діарею. Інфекція також може викликати непереносимість лактози. Діти віком до 5 років, хворі на лямбліоз, знаходяться в групі ризику недоїдання , що може перешкоджати їх нормальному фізичному та розумовому розвитку.
Як запобігти лямбліозу?
Ви не можете запобігти лямбліозу, але ви можете зменшити ризик його зараження, ретельно вимивши руки, особливо якщо ви працюєте в місцях, де мікроби легко поширюються, наприклад, у дитячих садках.
Ставки, струмки, річки та інші водойми можуть бути джерелами лямблій. Не ковтайте воду, якщо ви купаєтеся в одному з них. Не вживайте воду з-під крану, якщо вона не була кип’ячена, оброблена йодом або фільтрована. Беріть із собою бутильовану воду, коли вирушаєте в похід або кемпінг.
Подорожуючи в регіоні, де зустрічається лямбліоз, не пийте воду з-під крану. Також слід уникати чищення зубів водою з-під крану. Майте на увазі, що водопровідна вода також може потрапити в організм з льодом у напоях. Уникайте вживання сирих місцевих продуктів.
Будьте обережні щодо сексуальних практик, пов’язаних з поширенням цієї інфекції, таких як анальний секс. Використовуйте презерватив , щоб знизити ймовірність зараження лямбліозом.
Який довгостроковий прогноз для людей з лямбліозом?
Інфекції лямбліозу зазвичай тривають від шести до восьми тижнів, але такі проблеми, як непереносимість лактози , можуть зберігатися після лікування інфекції.
Наші лікарі
Клєшанцова Анастасія Володимирівна
Сімейний лікар, спеціаліст із УЗД
Це може вас зацікавити
1. Сімейний лікар
2. Комплексний огляд гінеколога
3. Oпераційне відділення