Абдомінальні спайки(спайки живота) — це рубцева тканина, яка утворюється між тканинами та органами черевної порожнини, що спричиняє злипання тканин і органів. Операція на черевній порожнині є основною причиною появи цієї рубцевої тканини. Зазвичай вам не знадобиться лікування.
Абдомінальні спайки — це смуги рубцевої тканини, які утворюються між органами черевної порожнини, переважно у тонкому кишківнику. Спайки виникають після операції на черевній порожнині та можуть спричинити злипання тканин, хоча зазвичай вони просто вільно рухаються.
Що таке черевна порожнина?
Черевна порожнина – це внутрішня частина тіла, від грудей до стегон. Вона містить:
-
-
- Травну систему, включаючи шлунок і кишківник.
- Жіночі репродуктивні органи.
- Нирки і надниркові залози.
- Печінку.
- Підшлункову залозу.
- Селезінку.
-
Симптоми та причини
Що викликає спайки живота?
Спайки виникають після операцій на черевній порожнині, особливо між петлями тонкої кишки.
Які симптоми?
Більшість спайок не викликають жодних симптомів. Однак іноді черевні спайки можуть спричинити перекручування кишківника, подібно до того, як садовий шланг може перегнутися. Цей стан може виникнути відразу після або навіть через роки після операції та може призвести до повної або часткової кишкової непрохідності, яку також називають непрохідністю тонкої кишки.
При обструкції їжа, рідина, повітря не можуть проходити через органи черевної порожнини (ОЧП). Ви можете помітити такі ознаки, як:
-
-
- Сильний біль у животі.
- Здуття живота.
- Нудота і блювання.
-
Діагностика
Як діагностуються спайки живота?
Технології візуалізації (такі як рентген, ультразвук і КТ) не можуть виявити абдомінальні спайки. Однак ці дослідження можуть виявити закупорки кишківника, пов’язані зі спайками
Лікування
Чи потрібно мені лікувати спайки живота?
Більшість спайок не викликають симптомів і не вимагають жодної терапії.
Додаткові операції призведуть лише до збільшення кількості спайок. З цієї причини ваш лікар, ймовірно, намагатиметься уникнути хірургічного втручання, якщо закупорки кишківника не спричинятимуть симптомів.
Для спайок, що спричиняють обструкцію, як гостру (повна закупорка), так і хронічну (повторні напади, які зникають самі по собі), єдиним варіантом може бути хірургічне видалення рубцевої тканини.
Профілактіка
Чи можна запобігти спайкам живота?
Хірург не може уникнути спайок черевної порожнини. Однак спайки зазвичай менш поширені при лапароскопічній хірургії через менші розрізи. Під час лапароскопічної процедури ваш хірург вставляє крихітну камеру та інструменти через невеликі розрізи.
Відкрита операція вимагає більших розрізів, що може спричинити більше спайок. Знову ж таки, хороша новина полягає в тому, що більшість із цих спайок не викликають жодних проблем
Які перспективи для людей зі спайками в черевній порожнині?
Людина може мати серйозні спайкові процеси в черевній порожнині і не мати жодних симптомів. Однак, якщо після операції у вас виникла раптова повна закупорка кишечника або повторна кишкова непрохідність, ваш хірург може розглянути питання про операцію.
Коли мені слід звернутися за медичною допомогою?
Повна обструкція небезпечна для життя. Якщо ви відчуваєте будь-який із наведених нижче симптомів, негайно зверніться до лікаря:
-
-
- Сильні болі або спазми в животі.
- Значне здуття живота.
- Нудота або блювання.
-
Дуже часто після будь-яких операцій в черевній порожнині виникають спайки живота. Більшість пацієнтів ніколи не мають проблем. Однак якщо у вас є будь-які ознаки можливої кишкової непрохідності навіть через роки після операції, повідомте про це свого лікаря або негайно зверніться за медичною допомогою.
Наші лікарі
Дрогомирецький Степан Іванович
Оперуючий лікар-хірург, лікар УЗД, проктолог
Крижановський Сергій Анатолійович
Лікар-хірург
Ми Вам зателефонуємо найближчим часом
Це може вас зацікавити
1. Лапароскопія
2. Гінекологія
3. Жовчнокам’яна хвороба
4. Oпераційне відділення