Одним з видів традиційної медичної діяльності є рефлексотерапія. Рефлексотерапія (РТ) становить собою метод лікування широкого спектру захворювань шляхом впливу на біологічно активні зони людського тіла.
Завдяки численним дослідженням, «наукова рефлексотерапія» виділила достовірні, повторювані клінічні ефекти:
-
- знеболювальний;
- протизапальний;
- нейротропний (відновлення функції нервової системи у тому числі периферичних нервів);
- імуномодулюючий;
- поліпшення мікроциркуляції, кровообігу;
- спазмолітичний;
- загальнозміцнювальний, седативний(заспокійливий).
У медичній практиці для підвищення ефективності голкорефлексотерапію поєднують з іншими реабілітаційними методиками, такими як масаж, мануальна терапія, медикаментозна терапія.
Які органи, системи і захворювання можна лікувати голкорефлексотерапією
1. Нервова система.
Великих успіхів досягнуто в застосуванні РТ:
-
- при невропатіях, полінейропатіях, дорсопатіях (остеохондроз, міжхребцеві грижі), післяінсультних розладах і при іншій неврологічній патології;
- особливо ефективна голкорефлексотерапія у лікуванні функціональних розладів нервової системи, психічних розладів, таких як панічні атаки, астено-невротичний синдром, депресія, синдром хронічної втоми, головний біль напруги.
Рефлексотерапія є важливим компонентом комплексного лікування дегенеративно-дистрофічних захворювань суглобів і хребта, міофасциальних больових синдромів, сприяє ефективному блокуванню болю, збільшенню рухливості суглобів, більш тривалим ремісям у перебігу хвороби. При інсультах рефлексотерапія сприяє відновленню мозкової тканини і судинного русла в більш короткі терміни.
При розладах сну під впливом курсу РТ у 100% спостережень отримано нормалізацію фаз сну, при депривації сну зберігалася працездатність і психічна активність. При депресіях РТ впливала на загальний фізичний стан, наступала швидка нормалізація сну і редукція тривожно-депресивних і соматичних синдромів у більшості хворих.
2. Педіатрія.
У всіх новонароджених з перинатальною родовою травмою, гіпоксично-травматичною енцефалопатією, акупресура і рефлекторний масаж дозволили усунути неврологічні розлади.
3. Серцево-судинна система.
При хворобах серцево-судинної системи РТ сприяє суттєвому покращенню показників кровообігу головного мозку, серця, покращуючи скоротливу функцію міокарда, серцевий ритм. Застосовується РТ при ішемічній хворобі серця, гіпертонічній хворобі, дисциркуляторній енцефалопатії, у тому числі у літніх пацієнтів.
4. Дихальна система.
Голкорефлексотерапія має бронхорозширювальну, протизапальну дію, що робить її ефективним методом лікування бронхіальної астми та хронічних обструктивних захворювань органів дихання.
5. Гінекологія.
Голкорефлексотерапія ефективно лікує хворих на хронічні запальні захворювання жіночих тазових органів. Позитивні результати лікування отримано при комплексній терапії таких дисгормональних захворювань як ендометріоз, дисфункціональні захворювання молочної залози (мастодинія, фіброзно-кістозна мастопатія), гормональне безпліддя з функціональними порушеннями маткових труб, передменструальний синдром.
Сформульоване наукове обґрунтування показань до РТ при ускладненнях вагітності, пологів та післяпологового періоду. РТ – важливий компонент реабілітації жінок після перенесених важких токсикозів під час вагітності.
6.Дерматологія.
Все ширше РТ застосовується в дерматології, особливо при таких захворюваннях, як атопічні дерматити та інші дерматози.
7. Хірургія.
У хворих хірургічного профілю окреслено широкий діапазон ефективного застосування РТ, як компонента загальної анестезії, як методу рефлекторної аналгезії при больових синдромах у післяопераційному періоді і ефективного методу лікування функціональних післяопераційних розладів.
8. Імунотерапія.
Рефлексотерапія – важливий компонент лікування імунодефіцитних станів за допомогою електрорефлексотерапіі і фармакопунктури із застосуванням імуномодуляторів. РТ активує гуморальний і клітинний імунітет.
9. Обмін речовин.
При цукровому діабеті 2 типу використання РТ у поєднанні з дієтотерапією дає позитивну динаміку рівня цукру в крові, ліпідограми та інших показників, які свідчать про поліпшення вуглеводного, білкового, жирового обміну, функції нервової системи і мікроциркуляції.
Загальні принципи показань до голкорефлексотерапії
Рефлексотерапія застосовується:
-
- як самостійний метод лікування, особливо при алергічних реакціях на фармакотерапію, при протипоказаннях до інших лікувальних методів;
- як компонент терапії з метою посилення ефекту базисної фармакотерапії, фітотерапії, гомеопатичної терапії, психотерапії і мануальної терапії;
- як допоміжний метод лікування при захворюваннях, що вимагають спеціальної фармакотерапії з метою нормалізації нейроендокринних реакцій, більш стійкої компенсації вуглеводного, ліпідного обміну, поліпшення мікроциркуляції крові, активації імунітету, з метою знеболювальної, спазмолітичної, гипосенсибілізувальної, імуностимулювальної та загальнозміцнювальної дії, затримки розвитку хвороби, у ряді випадків – регресії хвороби;
- як метод невідкладної допомоги в комплексі лікування деяких гострих станів.
Як проводяться сеанси голкорефлексотерапії?
Перед початком курсу РТ лікар консультує пацієнта з діагнозом, при якому застосовується РТ. Лікування проводиться у вигляді курсів рефлексотерапії. Показання до кількості і тривалості курсів індивідуальні, визначаються тяжкістю хвороби, її тривалістю, загальним станом пацієнта. У середньому курс РТ складається з 10-15 процедур, які виконуються щодня або через день.
Призначення повторних курсів визначається характером захворювання і результатами лікування. Другий і третій курси складаються з 5-10 процедур, при курсах підтримки (5-7 процедур 1-2 рази на тиждень). За наявності показань повторне лікування (понад 3 курси) призначають не раніше, ніж за 3 місяці після закінчення останнього курсу. Наприклад, при розладах менструального циклу курс РТ рекомендується починати за 5-6 днів до початку менструацій з перервою на період менструацій.
При серцево-судинних захворюваннях рекомендується проводити РТ з контролем АТ, при поєднанні гіпертонічної хвороби з ішемічною хворобою серця – з моніторингом артеріального тиску та показників електрокардіограми.
Рефлексотерапія не застосовується на голодний і ситий шлунок, у жінок у період менструацій, після важкого фізичного навантаження, бігу, гарячої ванни, безпосередньо після прийому гіпотензивних засобів, на тлі інших станів фізіологічного дискомфорту.