Холецистит – запалення жовчного міхура. Ваш жовчний міхур є невеликим органом грушоподібної форми, розташований з правого боку живота під печінкою. Жовчний міхур містить травну рідину, що виділяється в тонку кишку (жовч).
У більшості випадків камені в жовчному міхурі, що блокують жовчогінні протоки, що виходять із жовчного міхура, викликають холецистит. Це призводить до накопичення жовчі, яка може спричинити запалення. Інші причини холециститу включають проблеми з жовчними шляхами, пухлини, серйозні захворювання та деякі інфекції.
Якщо не лікувати, холецистит може призвести до серйозних, іноді небезпечних для життя ускладнень, таких як розрив жовчного міхура.
Лікування холециститу часто включає видалення жовчного міхура.
Симптоми
Ознаки та симптоми холециститу можуть включати:
-
-
- сильний біль у верхньому правому куті або в центрі живота;
- біль, який поширюється на праве плече або спину;
- неприємні відчуття у животі при дотику до нього;
- нудота;
- блювота;
- висока температура.
-
Ознаки та симптоми холециститу часто виникають після їжі, особливо при переїданні або вживанні жирної їжи.
Коли звернутися до лікаря
Запишіться прийом до лікаря, якщо у вас є симптоми. Якщо біль у животі настільки сильний, що ви не можете всидіти на місці або влаштуватися зручніше, попросіть когось відвезти вас у відділення невідкладної допомоги.
Причини
Холецистит виникає при запаленні жовчного міхура. Запалення жовчного міхура може бути спричинене:
-
-
- Жовчне каміння. Найчастіше холецистит є результатом утворення твердих частинок у жовчному міхурі (жовчного каміння). Камені в жовчному міхурі можуть блокувати міхурову протоку, по якій відтікає жовч при виході з жовчного міхура. Жовч накопичується, викликаючи запалення.
- Пухлина. Пухлина може перешкоджати правильному відтоку жовчі із жовчного міхура, викликаючи накопичення жовчі, що може призвести до холециститу.
- Закупорювання жовчних проток. Перекручування або рубцювання жовчних протоків може викликати закупорку, що призводить до холециститу.
- Інфекційне захворювання. СНІД та деякі вірусні інфекції можуть спричинити запалення жовчного міхура.
- Проблеми із кровоносними судинами. Дуже тяжке захворювання може пошкодити кровоносні судини та зменшити приплив крові до жовчного міхура, що призведе до холециститу.
-
Фактори ризику
Наявність каміння у жовчному міхурі є основним фактором ризику розвитку холециститу.
Ускладнення
Холецистит може призвести до низки серйозних ускладнень, зокрема:
-
-
- Інфекція усередині жовчного міхура. Якщо жовч накопичується у жовчному міхурі, викликаючи холецистит, жовч може інфікуватися.
- Відмирання тканини жовчного міхура. Нелікований холецистит може призвести до відмирання тканини жовчного міхура (гангрени). Це найбільш поширене ускладнення, особливо у людей похилого віку, тих, хто чекає лікування, і у хворих на діабет. Це може призвести до розриву жовчного міхура.
- Розірваний жовчний міхур. Розрив (перфорація) жовчного міхура може виникнути внаслідок набряку жовчного міхура, інфекції чи некрозу тканини.
-
Профілактика
Ви можете знизити ризик холециститу, зробивши наступні кроки для запобігання утворенню каменів у жовчному міхурі:
-
-
- Повільно худнути. Швидка втрата ваги може збільшити ризик утворення каміння у жовчному міхурі. Якщо вам потрібно схуднути, намагайтеся скидати від 0,5 до 1 кг на тиждень.
- Підтримуйте здорову вагу. Надмірна вага підвищує ймовірність утворення каменів у жовчному міхурі. Щоб досягти здорової ваги, скоротіть споживання калорій та збільште фізичну активність. Підтримуйте здорову вагу, продовжуючи правильно харчуватися та займаючись спортом.
- Виберіть здорову дієту. Дієта з високим вмістом жирів та низьким вмістом клітковини може збільшити ризик утворення каменів у жовчному міхурі. Щоб знизити ризик, виберіть дієту з високим вмістом фруктів, овочів та цільного зерна.
-
Діагностика
Дослідження, що використовуються для діагностики холециститу, включають:
-
-
- Аналізи крові. Ваш лікар може призначити аналізи крові для пошуку ознак інфекції або ознак проблем із жовчним міхуром.
- Ультразвукове дослідження черевної порожнини, ультразвукове ендоскопічне дослідження або комп’ютерна томографія (КТ) можуть бути використані для створення зображень жовчного міхура, які можуть виявити ознаки холециститу або камені в жовчних протоках і жовчному міхурі.
- Сканування, яке показує рух жовчі по тілу. Сканування гепатобіліарної імінодіоцтової кислоти (HIDA) відслідковує вироблення та потік жовчі з печінки в тонку кишку та виявляє закупорку. Сканування HIDA включає введення радіоактивного барвника у ваше тіло, який прикріплюється до клітин, що виробляють жовч, так що його можна побачити, коли він переміщається з жовчю по жовчних протоках.
-
Лікування
Лікування холециститу зазвичай включає перебування у лікарні, щоб контролювати запалення у жовчному міхурі. Іноді потрібне хірургічне втручання.
У лікарні ваш лікар буде контролювати ваші ознаки та симптоми. Лікування може включати:
-
-
- Піст. Спочатку вам може бути заборонено їсти або пити, щоб зняти навантаження із запаленого жовчного міхура.
- Рідина через вену на руці. Це лікування допомагає запобігти зневодненню.
- Антибіотики для боротьби з інфекцією. Якщо ваш жовчний міхур інфікований, ваш лікар, швидше за все, порадить антибіотики.
- Болезаспокійливі препарати. Вони можуть допомогти контролювати біль, поки запалення у жовчному міхурі не пройде.
- Процедура видалення каміння. Ваш лікар може виконати процедуру, яка називається ендоскопічною ретроградною холангіопанкреатографією (ЕРХПГ), щоб видалити будь-які камені, що блокують жовчні протоки або протоки міхура.
-
Ваші симптоми, ймовірно, зменшаться через два чи три дні. Проте запалення жовчного міхура часто рецидивує. Більшості людей із цим захворюванням зрештою потрібна операція з видалення жовчного міхура.
Операція з видалення жовчного міхура називається холецистектомією. Зазвичай це мінімально інвазивна процедура, що включає кілька крихітних розрізів у черевній порожнині (лапароскопічна холецистектомія). Відкрита процедура, коли робити довгий розріз на животі, потрібно рідко.
Час операції залежить від тяжкості ваших симптомів та загального ризику виникнення проблем під час та після операції. Якщо ви маєте низький хірургічний ризик, операція може бути виконана протягом 48 годин або під час перебування в лікарні.
Після видалення жовчного міхура жовч надходить прямо з печінки в тонку кишку, а не зберігається у жовчному міхурі. Вам не потрібен жовчний міхур, щоб жити нормально.
Наші лікарі
Дрогомирецький Степан Іванович
Оперуючий лікар-хірург, лікар УЗД, проктолог