Залежно від причини , що викликала порушення прохідності маткових труб, застосовуються як консервативні, так і хірургічні методи лікування.
Консервативна терапія – протизапальні препарати і фізіотерапія – використовується в основному в тих випадках, коли непрохідність викликана наявністю запальних процесів. При наявності спайок цей метод малоефективний.
На сьогоднішній день лікування непрохідності маткових труб переважно оперативне.
Як правило, оперативне втручання проводиться за допомогою лапароскопії – малоінвазивної операції, яка практично не дає ускладнень. Під час лапароскопії спайки розсікають для відновлення прохідності.
Ефект від лапароскопічної операції залежить від тяжкості кожного конкретного випадку. Як би там не було, гарантувати 100% лікування безпліддя, викликаного порушенням прохідності, неможливо.
Причини
-
-
- Спайки і рубці, що закупорюють труби, найчастіше викликані запальними процесами в жіночих статевих органах;
- аборт;
- наслідки оперативних втручань в черевній порожнині;
- гормональні порушення;
- ендометріоз;
- вроджені патології.
-
Як перевірити прохідність маткових труб?
Дослідження прохідності маткових труб має на меті виключити або виявити перешкоди в цих структурах жіночої репродуктивної системи , які можуть ускладнювати виконання ними своїх функцій і навіть унеможливлювати вагітність.
Проблеми і порушення прохідності в маткових трубах зустрічаються досить часто і є причиною до 24% випадків жіночого безпліддя.
Який зв’язок між прохідністю маткових труб і безпліддям?
Фалопієві труби , які також називаються яйцепроводами, служать для транспортування яйцеклітини з яєчника в матку завдяки серії скорочень їх м’язових шарів і хвилеподібного руху волоскових клітин.
Під час овуляції фімбрії на їх кінцях також збільшуються в об’ємі, щоб прискорити процес .
З іншого боку, сперматозоїди рухаються по трубах до яйцеклітини з метою її запліднення .
Як тільки відбувається запліднення, яйцепроводи беруть на себе іншу функцію: забезпечують живлення заплідненої яйцеклітини .
Проблема полягає в тому, що коли одна або обидві труби закупорені, яйцеклітина не може опуститися в матку , що робить запліднення менш імовірним або неможливим.
Випадки низької прохідності в маткових трубах
Маткові труби мають довжину приблизно 8-10 сантиметрів і виступають з тіла матки. Вони простягаються в надбоковому напрямку, проходять над і попереду яйників і відкриваються в черевну порожнину латеральніше від них.
Вони мають товщину приблизно з олівець, а їх стінки вистелені слизовою оболонкою з війчастими клітинами, які допомагають овоциту рухатися крізь них.
Окрім їх анатомії, слід зазначити, що яйцепроводи є дуже тонкими протоками , які можуть бути пошкоджені такими захворюваннями та інфекціями , як сальпінгіт(запалення труб), гідросальпінкс (зміна жіночої репродуктивної системи, що характеризується закупоркою та розширенням маткової труби). труб через накопичення рідини), гематосальпінкс (закупорка та розширення через накопичення крові) або піосальпінкс (гостре запалення труб, які закупорені через те, що вони наповнені гноєм), якщо вчасно не лікувати.
Фалопієві труби також можуть бути закупорені через утворення рубців і спайок, викликаних операціями на органах малого тазу(апендектомія, цистектомія тощо), кістами, міомою матки та ендометріозом.
Деякі жінки мають непрохідність фаллопієвих труб від народження через вади розвитку або хромосомні зміни. Це відоме як «вроджена непрохідність труб».
Діагностика
Як дізнатися, чи є у мене проблеми з прохідністю труб?
Існують різні тести для дослідження прохідності маткових труб.
-
-
- УЗД. Його регулярно проводять у гінекологічних кабінетах, але він здатний виявити лише великий гідросальпінкс.
- Гістеросальпінгосонографія з контрастуванням. Це простий і швидкий тест на прохідність труб. Нешкідливий контраст вводиться через матку, і УЗД виконується без седації або анестезії.
- Гістеросальпінгографія (ГСГ). По суті, це тест, дуже схожий на попередній. Але замість контрасту та ультразвуку використовуються рентгенівські та радіологічні контрастні речовини, тому їх використовують все менше.
- Лапароскопія. Цей тест дозволяє отримати точну інформацію про стан маткових труб. Для його проведення через пупок жінки вводять камеру для спостереження за маткою, яєчниками і матковими трубами. Однією з особливостей дослідження маткових труб за допомогою лапароскопії є те, що вона дає можливість виявити спайки після операції, ендометріоз або запальні захворювання органів малого таза, а також на місці усунути як перші, так і ендометріозні вогнища. Однак, оскільки це хірургічне втручання, його рекомендують лише в певних випадках.
-
З цих діагностичних тестів гістеросальпінгосонографія є найбільш часто використовуваною, оскільки вона пропонує численні переваги:
-
-
- Це безпечно і малоінвазивно.
- Він не вимагає анестезії і викликає незначний дискомфорт.
- Він пропонує якісні ультразвукові зображення.
- Його можна проводити амбулаторно або в кабінеті гінеколога.
- Результати можна отримати миттєво.
- Супутні ускладнення мінімальні.
-
Коли рекомендується гістеросальпінгосонографія?
Цей тест на прохідність маткових труб особливо показаний для:
-
-
- Жінок, які мають проблеми з фертильністю . У цьому випадку метою є виявлення можливого маткового або трубного фактора.
- Жінок, які збираються пройти курс допоміжної репродукції . Таким чином лікарі можуть перевірити прохідність труб перед початком процесу.
- Жінок, які страждають від вагінальної кровотечі без видимих причин і можуть бути спричинені такими захворюваннями, як міома, поліпи або ендометріоз.
-
Лікування прохідності маткових труб, щоб завагітніти
Після проведення тесту на прохідність маткових труб і, залежно від результатів і походження непрохідності, спеціалісти можуть запропонувати різні варіанти.
Якщо проблеми або зміни в трубах спричинені інфекцією , їх слід лікувати антибіотиками та протизапальними препаратами якомога швидше, щоб запобігти трубному фактору або, іншими словами, постійній непрохідності.
Якщо є проблеми з прохідністю лише в одній з труб(односторонній трубний фактор), фертильність повністю не порушена, тому рекомендується шукати природну вагітність (хоча шанси на її досягнення, теоретично, можуть бути дещо нижчими).
Якщо непрохідність обох труб (двосторонній трубний фактор), фахівець може оцінити необхідність лапароскопії залежно від походження та тяжкості непрохідності, а також віку та загального стану здоров’я пацієнта.
У багатьох із цих випадків спеціалісти радять жінкам із проблемами прохідності маткових труб пройти процедуру ЕКЗ — альтернативу, за допомогою якої можна завагітніти, незважаючи на ступінь непрохідності труб і навіть якщо труби пошкоджені.